Ministar rada i mirovinskog sustava dr. Mirando Mrsić predstavio je danas u Županijskoj komori Koprivnica paket mjera „Garancija za mlade” kao i fiskalne olakšice za poslodavce.
Prije početka predstavljanja mjera pozdravnim govorima svim prisutnima obratili su se Julio Kuruc, član Gospodarskog vijeća ŽK Koprivnica, Davorko Vidović, savjetnik za rad i zapošljavanje u Hrvatskoj gospodarskoj komori, Jadranka Čapalija predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Križevci, Vesna Želježnjak, gradonačelnica Grada Koprivnice i Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije.
– Grad Koprivnica već dugi niz godina provodi mjere stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa i praksa je pokazala da je to jedna od dobrih mjera jer su većina mladih osoba nakon položenog državnog stručnog ispita ubrzo pronašli posao. Sigurna sam da će i ova mjera koja će danas ovdje biti prezentirana isto tako donijeti pozitivne rezultate – rekla je gradonačelnica u svom pozdravnom govoru.
– Mjera Garancija za mlade nije samo mehanizam kako ćemo iz Europske unije dobiti 132 milijuna eura. Garancija za mlade je i reformska mjera koja ima zadatak da integrira tržište rada sa obrazovanjem. Naime, mi smo godinama obrazovali ljude za zavod za zapošljavanje, pogotovo kada govorimo o strukovnom obrazovanju koje očito da nije se odredilo prema tržištu rada i nije napravilo ono što je trebalo napraviti, a to je da nakon trogodišnje škole mladi čovjek bude spreman za tržište rada i da bude spreman za rad. Mi ovog trena idemo u reformu strukovnog obrazovanja i sada je sasvim sigurno da idemo u pravcu u kojem bi trebalo ići i da smo to trebali i puno ranije napraviti. Ključ niske nezaposlenosti mladih ljudi u zemljama koje su nama bliske, a to je Austrija i Njemačka je strukovno obrazovanje. To je taj dualni sustav gdje se vi obrazujete tri godine već za poznatog poslodavca i kroz to obrazovanje upoznajete poslodavca, poslodavac upoznaje vas i nakon završetka tri godine imate sigurno radno mjesto – rekao je ministar Mrsić.
Predstavljanje ovih mjera bilo je namijenjeno prvenstveno za zainteresirane poslodavce i nezaposlene osobe kako bi ih se informiralo o novostima vezanim uz mjere aktivne politike zapošljavanja koje se provode u sklopu Garancije za mlade te informacijama o fiskalnim olakšicama koje poslodavci mogu koristiti prilikom zapošljavanja mladih osoba.
Svim osobama mlađim od 30 godina koje završe obrazovanje, bez obzira jesu li već na Zavodu za zapošljavanje ili nisu, država je dužna u roku četiri mjeseca ponuditi zapošljavanje, vježbeništvo, dodatno obrazovanje ili neke druge pogodnosti. Naknada za rad bez zasnivanja radnog odnosa ove je godine podignuta s 1600 kuna na 2400 kuna.
Među olakšicama za poslodavce u realnom sektoru su manja porezna davanja i subvencioniranje plaća od 50 do 70 posto. Ako zaposli osobu s invaliditetom dobit će subvenciju u visini 70 posto troškova bruto plaće radnika. Mjere iz Garancije za mlade neće moći koristiti poslodavci koji su unatrag šest mjeseci otpustili radnike ili ne isplaćuju plaće i doprinose.
Svi prisutni upoznati su i s novom internetskom stranicom www.gzm.hr koja je u potpunosti posvećena provedbi projekta Garancija za mlade u Hrvatskoj. Radi se o informativnom portalu na kojem su poslodavcima i mladima dostupne sve informacije vezane uz mogućnosti uključivanja u obrazovanje, rad i zapošljavanje, kao i informacije o ostalim mogućnostima potpore koja im je dostupna prilikom odabira karijere ili izlaska na tržište rada.