Zvonimir Mršić, bivši gradonačelnik Koprivnice i prvi čovjek Podravke, a danas menadžer i ekonomski analitičar, gostovao je u dnevniku Nove TV gdje se osvrnuo na rast cijena goriva i energenata, koje će za sobom povući i rast cijena hrane i ostalih svakodnevnih potrepština.
O cijenama goriva pisali smo jučer i zaključili kako trenutno točimo najskuplje gorivo u povijesti. Potvrdio je to i Mršić, pojasnivši ulogu Vlade, koju mnogi zazivaju da bi trebala stati na kraj ovim ludostima povezanima s naftnim derivatima.
– Moramo znati da su u ovom stoljeću trošarine više od 10 puta mijenjane i povećavane, a sukladno tome, Vlada ima mogućnost reagirati ako smatra da je previsoka cijena i to je racionalno od nje tražiti. No, napravit će to onda kada će građani prestati kupovati benzin i kada kažu preskupo nam je i nećemo se više voziti automobilima. U tom trenutku će početi padati PDV i trošarine od prodane cijene goriva i to je trenutak u kojem će Vlada ozbiljno razmisliti o padu cijena – pojasnio je Mršić i dodao da se za sada to ne vidi, jer se ljudi i dalje normalno voze.
Plaće moraju pratiti rast cijena i radnici i sindikati tražit će povećanje istih
Kaže kako će visoka cijena goriva utjecati i na cijenu ostalih energenata. Prije svega struje i plina.
– Imamo situaciju da gospodarstvo već sada više plaća plin, nego što to plaćaju kućanstva. Sve to dovest će do povećanja cijena, a mislim da će dio proizvođača iskoristiti ovu situaciju i korigirati cijene zbog ulaska u monetarnu Europsku uniju – kazao je.
Siguran je Mršić da će se sve to preliti i na cijenu krajnjih dobara.
– Sljedećih šest mjeseci skočit će cijena svega i svačega. Sasvim sigurno će i radnici i sindikati tražiti povećanje plaća, koje moraju pratiti rast cijena. Zbog nedostatka radne snage, određeni poslodavci svakako će imati interes korigirati plaće da zadrže radnike – naglasio je.
Za kraj je poručio da nas čeka burno razdoblje i otkrio kada će cijene početi stagnirati.
– Dakle, očekuje nas povećanja cijena do jednog trenutka, nakon čega ćemo biti sigurni sve dok ne uđemo u europsku monetarnu uniju. Tada će ponovno tržište djelovati – zaključio je Mršić.