5.2 C
Koprivnica
Nedjelja, 22. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
EVIDENCIJA NESTALIH OSOBA

Na području naše županije nestalo je 17 osoba, njihove priče teško da će imati sretan kraj
N

Najstariji je slučaj onaj Majstorović Franje koji je prema podacima na stranici nestao 12. travnja 1981. godine, pred punih 40 godina u Đurđevcu. 

Ne propustite

U fokusu svih nacionalnih medija ovih je dana priča o nestanku Splićanina Mateja Periša koji je nestao u Beogradu, dan uoči stare godine. Njegova sudbina još uvijek je nepoznata, a potraga za njim traje.

Ovih je pak dana u prvi plan isplivala brojka ukupno nestalih osoba na području Hrvatske. Svakodnevno se prijavljuju novi nestanci, no isto tako, nestale osobe često se pronalaze. Tijekom prošle 2021. godine je prijavljeno 1639 nestanaka, a do početka 2022. godine riješeno je 1570 slučajeva.

U Podravini i Prigorju nestalima se vodi 17 ljudi

U nacionalnoj evidenciji nestalih osoba (NENO) za područje Policijske uprave koprivničko-križevačke aktivno je 17 profila nestalih osoba za kojima se traga.

Policija je već ove godine provodila potragu za nestalom maloljetnicom koja je nestala početkom godine iz obiteljskog doma u Prgomelju, u susjednoj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Potraga za njom trajala je punih pet dana, od 2. siječnja kada je nestala, do 7. siječnja, kada je pronađena, i to u našoj županiji, na đurđevačkom području.

Ova je priča imala sretan kraj, no teško je povjerovati da će se tako završiti za spomenutih 17 osoba čiji nestanak se vodi u PU Koprivničko-križevačkoj.

Od ukupnog broja nestalih sedam je žena, a deset muškaraca
BETU MVITA

Ako gledamo prema datumu nestanka, “najsvježiji” slučaj je onaj iz 2014. godine kada su se za vrijeme održavanja svjetskog juniorskog prvenstva u rukometu u Đurđevcu, iz hotela Picok udaljile tri rukometašice iz Konga.

Slučaj je ostao otvoren. Poslije njihovog nestanka naša Policijska uprava sve je nestanke riješila, odnosno u evidenciji nema zabilježenih neriješenih slučajeva nestalih osoba.

Kad su u pitanju nestanci na području PU Koprivničko-križevačke, najstariji je “neriješeni” slučaj onaj Majstorović Franje koji je prema podacima na stranici nestao 12. travnja 1981. godine, pred punih 40 godina u Đurđevcu.

Izidor Kuhar

Među nestalim licima je i ono Izidora Kuhara (74) iz Koprivnice. On je 2008. godine nestao u vinogradu u Bakovčicama. Njegov je nestanak misteriozan, jer mu se od tada gubi svaki trag, a potrazi nije pomogla ni Gorska služba ni psi, ni vidovnjak.

Za njim je tragalo tridesetak policajaca, mještani i obitelji, vođene su opsežne pretrage terena, a u nju su bili uključeni i članovi Gorske službe spašavanja, uz pse tragače. No, rezultata nije bilo pa je angažiran i poseban pas tragagač za leševima, ali Izidor je nestao već 14 godina.

Gjura Marijan nestao je u kolovozu 2015. godine na području Rasinje. Kao okolnosti nestanka navodi se da se osoba udaljila s adrese prebivališta.

Marija Palaš u 59-toj godini života nestala je krajem prosinca 2012. u Koprivnici. Ni njoj se do danas nije ušlo u trag.

Marija Palaš

– Iz svojega stana na Trgu Zlate Bartl 8 u Koprivnici, nestala je Marija Palaš (60) i još nije pronađena. Nestala je u petak, 28. prosinca 2012. godine i udaljila se u nepoznatom pravcu. U trenutku odlaska vjerojatno je bila odjevena u dugačak kaput s pepito uzorkom bijelih i crnih kockica na smeđoj podlozi, smeđu pletenu kapu, smeđi šal i rukavice, obuvena u čizme – tada smo pisali.

Policijski je glasnogovornik tada rekao da je i ranije znala nestati i boraviti kod nekog od prijatelja, no još dan danas nije pronađena.

Gjura Marijan

Petar Peršinović, tada 25-godišnjak, godine 2004-te sjeo je u Virju u vlak za Zagreb i tu mu se gubi svaki trag.

 

Prije 25 godina, 1987. godine zabilježen je nestanak tada 34 godine starog Josipa Šumige koji je krajem lipnja otišao s radnog mjesta i više ga nisu vidjeli.

Provjerili smo u Policijskoj upravi kakva pravila vrijede u slučaju nestanka, odnosno, kada se kreće u potragu

Josip šumiga

– Policija započinje traganje za nestalom osobom odmah po saznanju da je neka osoba nestala. Tu je bitno naglasiti da bi prijavili nestanak osobe, ne trebate čekati da prođe 24 sata od njezina nestanka. Najbolje je da nestanak osobe policiji prijavite što prije, odnosno čim posumnjate u nečiji nestanak. Zapamtite da se „svježi“ trag lakše slijedi – pojašnjava glasnogovornica Dijana Žagar.

Traganje policije za nestalom osobom vremenski nije određeno. Mjere traganja trajat će sve dok postoji i najmanji trag, kaže Žagar.

– Mjere traganja za nestalom osobom mogu se obustaviti samo onda kad je nestala osoba pronađena živa ili mrtva, odnosno kad je nedvojbeno utvrđeno gdje se nalazi – pojašnjava.

Proglašavanje nestale osobe umrlom propisana je procedura.

Petar Peršinović

Ukoliko je osoba nestala već dugi niz godina te mjere traganja nisu dale rezultate, proglašenje osobe umrlom može predložiti svaka osoba koja za to ima pravni interes i Državni odvjetnik sukladno Zakonu o proglašenju nestalih osoba umrlima i dokazivanju smrti.

– Uvjete za proglašenje nestale osobe umrlom utvrđuje sud u izvanparničnom postupku – naglašava glasnogovornica Žagar.

Nestanak osobe tragičan je događaj za njihove obitelji pa je od velike važnosti da se u priču uključe i svi oni koji imaju bilo kakva saznanja koja bi mogla pomoći u rješavanju slučaja. Na stranici Nestali moguće je  dojaviti informacije o nestaloj osobi na način da obavijestite najbližu policijsku postaju ili nazovete na broj 192. Također, informacije možete dostaviti i putem e-mail adrese: nestali@nestali.hr.

Nestale osobe na području Koprivničko-križevačke županije:

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

VIDEO Biskup Bože Radoš uoči Božića: Očekujemo Boga, ne dar!

Varaždinski biskup Bože Radoš uputio je vjernicima Varaždinske biskupije ovogodišnju Božićnu čestitku naslovljenu: "Bog praznih ruku". "Čekamo Njega -...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×