Kao i ostatak Hrvatske i Koprivnicu su zahvatila postblagdanska sniženja odjeće i obuće, no iako su artikli sniženi i do 50 posto, kupuje se oprezno i samo ono nužno. Mnogi su građani još u depresiji nakon blagdana kada su previše potrošili pa još i ovomjesečnom plaćom krpaju dugove. U koprivničkim trgovinama sniženja se kreću od 10 do 50 posto, obuća je uglavnom snižena za 30 posto, dok se ona prava, 70- postotna sniženja rijetko nalaze. Modno osviještene Koprivničanke kažu da se u ovo doba isplati dobro proučiti trgovine jer se može naići na jeftine, a kvalitetne primjerke odjeće i obuće. Tu su čizme po cijeni nižoj od 100 kuna, majice za 50 i traperice za 100 kuna.
No, bila sniženja ili ne, novca se mora imati pa su nam mnogi sugrađani kazali da radije zaobilaze trgovine i snalaze se onim što imaju, a kupuju kad je krajnja nužda. Oni pak malo dubljega džepa, odlučuju se na šopingiranje u Zagrebu, jer kažu da u Koprivnici imaju premali izbor pa svi nose istu ili sličnu odjeću. No, još jeftinije od onoga na sniženju u Koprivnici se od nedavno može kupiti u Second hand trgovini. Radi se o rabljenoj odjeći, koja dolazi iz inozemstva i povoljno se prodaje.
Imamo vrlo povoljnih, markiranih komada odjeće, koji su ili malo nošeni ili nisu uopće, a odjeća je oprana i kemijski očišćena – kaže djelatnica u trgovini.
No, iako su krizna vremena, kaže da kupci lošijeg socijalnog statusa odmah odmahuju glavom kada čuju da se radi o rabljenoj odjeći.
To je vani trend već godinama, no ovdje second hand odjeću prije kupi odvjetnica ili doktorica, nego netko nezaposlen – objašnjava prodavačica.
Ispričala je kako oni koji imaju novaca rado kupuju rabljeno, i to po nekoliko komada, dok će oni koji nemaju, radije otići na plac.
Vjerojatno se ako kupuju nošeno osjećaju još siromašnije. Kada primjerice nekome kome su hlače za 120 kuna preskupe ponudim second hand, kažu mi da nikada, ni slučajno ne bi kupili rabljeno – priča prodavačica svoje iskustva.
Mi smo pitali Koprivničance što kupuju na sniženjima i koliko troše, no većina njih kaže da uopće ne ulazi u trgovine, a kamoli da nešto kupe.
– Na sniženjima potrošim oko 700 kuna, a uglavnom gledam da kupim što kvalitetnije cipele. Šopingiram u Koprivnici, gdje su snižene do 30, a osim cipela, kupim si još sniženih stvari koje će mi dobro doći – rekla nam je Elida Zagrajski.
Mirjana Šimčić pak kaže da izbjegava trgovine, jer novaca nema ni da se kupuje na sniženju.
– Snalazim se s onim što imam od ranije, jer su stigla takva vremena – rekla nam je ona.
Tanja Plentaj iz Križevaca pak kaže da na sniženjima kupuje naveliko, jer ih želi maksimalno iskoristiti.
– Itekako kupujem na sniženjima u Koprivnici i Zagrebu, jer se isplati. Za 2000 do 3000 kuna kupim sebi i djeci sve što nam treba tijekom godine. Pronašla sam čizme snižene za 70 posto, po 79 kuna, što je odlična kupnja – opisuje ona.
Marin Ivić nam je pak kazao da je ostao sam bez posla pa slabo kupuje, iako su sniženja.
– Novaca nema, bila sniženja ili ne. Osobno ne kupujem, nezaposlena sam, no djeca zato vole sniženja pa često povoljnije kupuju ono što im treba – rekla nam je Dragica Petrović.
Umirovljenik Vjekoslav Kovačić također ne odlazi u kupovinu.
– Možda oni s većim mirovinama više odlaze po trgovinama, no ja koristim ono što imam. Kad mi zatreba novo, tada kupim jer mi se nešto sviđa, a ne jer je sniženo – zaključio je on.