U početku rada, takvih je bonusa bilo više, no pred kraj 2012. mi je rečeno da tako više ne radim, rekla je djelatnica Jadranskog osiguranja.
Na Županjskom sudu u Varaždinu, u ponedjeljak je nastavljeno suđenje Alenu Gašpariću i Darku Senčaru u aferi Jadransko osiguranje.
Gašparića i Senčara tereti se da su državu oštetili za 1,6 milijuna kuna, jer su nezakonito sklapali police te davali nepripadajuće bonuse na police osiguranja od automobilske odgovornosti. Nadzor HANFA-e otkrio je makinacije u koprivničkoj poslovnici Jadranskog osiguranja, sredinom 2011. godine, a dvojicu optuženih tereti se za zlouporabu položaja i ovlasti.
Koprivnička poslovnica je navodno bonuse davala širokih ruku, a da bi se pogodnosti opravdale, jednostavno su krivotvoreni podaci osiguranika. Gašparić je organizirao sklapanje polica, a Senčar je sklopio njih preko 3000.
Jedna od brojnih svjedoka, bila je zastupnica u prodaji Jadranskog osiguranja u Koprivnici. Navela je da je u to vrijeme Gašparić bio direktor podružnice, a Senčar zastupnik prodaje.
– Sklapala sam police i bilo je slučajeva da sam ljudima davala bonuse koji im nisu pripadali. Za to sam trebala tražiti odobrenje Gorana Bogadija. U početku rada, takvih je bonusa bilo više, no pred kraj 2012. mi je rečeno da tako više ne radim. Možda sam od 2007. godine dala 100 takvih polica – rekla je ona. Kao način na koji su se davale takve police, kazala je da su prilagodili kupoprodajne ugovore za neko drugo vozilo koje je osiguranik ranije imao.
Svjedočio je i Domagoj Barić, zapolenik HANFA-e.
– Vidjeli smo da je netko u prethodnoj godini imao 0 posto bonusa, da bi iduće dobio 50 posto bonusa. Tako velik skok je moguć, no mora biti popraćen dokumentacijom. Zato je i izvršen nadzor podružnice u Koprivnici. Za to sam bio zadužen ja i teško mi je reći je li takvih odstupanja bilo u drugim osiguranjima – rekao je on.
Mladen Rade, također djelatnik HANFA-e, bio je u drugom nadzoru.
– Utvrđeno je da je zabrana sklapanja polica u periodu od tri mjeseca zaobiđena pa se prikazalo da su police sklopljene u Zagrebu, a ne Koprivnici. Sve police nisu bile ispravljene, tj. otklonjene nepravilnosti, stoga niti poslane u HUO. Podružnica u Koprivnici je sklapala godišnje oko 30.000 polica osiguranja automobila, a poslali su nam 4000 ispravljenih polica – kazao je on.
Branitelj okrivljenika Alena Gašparića predložio je da sud od Jadranskog osiguranja pribavi disciplinski spis i to u cjelosti.
Predložio je i da se od HANFA-e pribavi očitovanje o postupanju Jadranskog osiguranja o tome je li protiv ikoje pravne osobe pokrenula kazneni postupak zbog nepravilnosti poslovanja u Koprivnici.
Ujedno, ostao je kod prijedloga da se neposredno sasluša vještakinja knjigovodstvene struke Maja Hleb.
Napomenuo je da se unutar cijele kontrole HANFA-e spominju samo nepravilnosti u radu Jadranskog osiguranja te se navode samo članovi uprave kao osobe koje nisu postupale prema zakonu.
Sljedeća rasprava zakazana je u rujnu 2016. godine.