Nove meteorološke postaje postavljene su u Koprivničko-križevačkoj županiji. Riječ je o proširenju mreže meteoroloških postaja u Hrvatskoj koje provodi Državni hidrometeorološki zavod u sklopu projekta METMONIC. Tako ćemo uskoro imati i službene meteorološke podatke iz Koprivnice i drugih mjesta u Podravini i Prigorju, i to skoro u realnom vremenu.
Upravo su ovo ljeto obilježile vremenske nepogode. U neposrednoj okolici bilo je tuče i rušilačkog vjetra, a svakako ćemo pamtiti povijesnu poplavu Drave. To su stvari na koje ne možemo utjecati. Možemo ih, međutim, pokušavati bolje razumjeti te, u konačnici, točnije prognozirati i pripremiti se na njihove posljedice. A za to nam trebaju podaci. Što više podataka sa što više lokacija.
Nova meteorološka postaja u Koprivnici postavljena je na prostoru vodocrpilišta Ivanščak, nedaleko od postojeće automatske – ali neslužbene – postaje. Infrastruktura je izgrađena, slijedi postavljanje električnih instalacija, a nakon toga će doći i instrumenti.
Početak rada nove meteorološke postaje u Koprivnici očekuje se do kraja godine, rekli su nam iz Državnog hidrometeorološkog zavoda. Podaci će se osvježavati svakih 10 minuta.
– Na postaji će se mjeriti temperatura zraka na 2 metra visine, maksimalna i minimalna temperatura zraka, temperatura zraka na 5 centimetara iznad tla, relativna vlažnost zraka, količina i vrsta oborine, visina snijega, smjer i brzina vjetra te trajanje sijanja Sunca – naveli su iz DHMZ-a.
Sve dostupno na internetu
Podaci će biti javno dostupni na novoj internetskoj platformi. Tako ćemo, gdje god da se nalazimo, moći vidjeti kakvo je vrijeme u Podravini i Prigorju ili na bilo kojoj od oko 400 postaja diljem Hrvatske.
– Podaci će biti dostupni online putem Centralne integracijske platforme (CIP) koja se također razvija u sklopu projekta METMONIC – pojasnili su iz DHMZ-a. – Osim putem CIP-a, podacima će se moći pristupiti i preko mrežnih stranica Državnog hidrometeorološkog zavoda. Navedeni podaci bit će dostupni bez naknade.
Nove meteorološke postaje u županiji
U Podravini i Prigorju postavljene su još četiri klimatološke postaje: Mala Mučna, Đurđevac, Ludbreg i Sveti Ivan Žabno. Uz njih, tu je i deset kišomjernih postaja: Hlebine, Legrad, Kalnik, Duga Rijeka, Sveti Petar Čvrstec, Sveti Petar Orehovec, Fodrovec, Sveta Ana, Ferdinandovac i Podravske Sesvete.
Sve će te stanice biti potpuno automatizirane, odnosno bez ljudskih motritelja. Njihovo puštanje u redovan rad također se očekuje do kraja 2023. godine, odnosno sa završetkom projekta METMONIC, zaključuju iz DHMZ-a.
Podsjetimo, jedina meteorološka postaja u županiji koja ima status glavne meteorološke postaje (GMP) nalazi se u Križevcima.