Pravo i medicina najpoželjniji su studiji među županijskim maturantima, pokazala je anketa među gotovo 1400 maturanata koju su proveli njihovi razrednici te psiholozi i pedagozi krajem prošle godine, a rezultate je objedinio te analizirao Odsjek za profesionalno usmjeravanje i obrazovanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Na zbirnoj ljestvici prioriteta potom slijede studiji dentalne medicine, engleskog jezika i književnosti, elektrotehnike, farmacije te informatike. Tradicionalno među najpoželjnijim studijima, ekonomija, drži skromno 11.mjesto sa svega devet zainteresiranih, što u HZZ-u tumače velikim brojem nezaposlenih ekonomista.
Prema anketi, u Koprivnici bi studij prava te medicine odabralo 15 odnosno 13 učenika, a slijedi dentalna medicina te engleski jezik i književnost koje želi studirati po 9 učenika.
U Križevcima je pak pravo odabralo 7 učenika, farmaciju 5, a medicinu i strojarstvo upisalo bi po četvero učenika.
Zanimljivo, dok je među koprivničkim i križevačkim maturantima pravo prvi izbor, u Đurđevcu nitko od učenika nije izrazio interes za tim studijem, kao ni za studijem ekonomije. Ondje učenici preferiraju elektrotehniku i učiteljski studij, koje je odabralo po 4 učenika, a slijedi medicina, biologija te naftno rudarstvo s po troje učenika.
Ipak, više od polovice anketiranih učenika nije bilo sigurno u svoj izbor, većina se dvoumila između jednako primamljivih studija.
Među studijima koji iz godine u godinu bilježe sve veći interes učenika iz naše županije su i fizioterapija, logopedija te sestrinstvo, a pad pak agronomija, kineziologija, prehrambena tehnologija, kriminalistika i promet, poručuju iz HZZ-a.
Anketa je pokazala i kako je svake godine, pa i ove, sve manje učenika koji se nakon srednjoškolskog obrazovanja namjeravaju zaposliti, a ove ih je godine bilo svega 5,3 posto od ukupnog broja.
Kada je pak riječ o učenicima osmih razreda osnovnih škola, gimnazije su i dalje prvi izbor. U strukovnim školama prednjači interes za tehničare za računalstvo, medicinske sestre, komercijaliste, te fizioterapeutske tehničare.
Unutar trogodišnjih programa i dalje se najviše učenika želi školovati za kuhara, vozača motornog vozila te automehaničara, a učenici uglavnom biraju programe dostupne u mjestima gdje žive.