16 C
Koprivnica
Petak, 26. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Održan Okrugli stol na temu „Izazovi odrastanja djevojčica“
O

Ne propustite

Generalna skupština UN-a je 19. prosinca 2011. godine usvojila Rezoluciju 66/170 s kojom je proglasila 11. listopada Međunarodnim danom djevojčica sa ciljem priznavanja prava djevojčica i njihovih jednakih mogućnosti diljem svijeta.

Koordinacijski odbor Grada Koprivnice za vođenje akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece” ove se godine po prvi puta priključio obilježavanju Međunarodnog dana djevojčica (11. listopada) sa ciljem razmatranja problema diskriminacije i nasilja nad djevojčicama, promocije osnaživanja i poštivanja njihovih ljudskih prava.

Dana 14. listopada 2014. godine tim povodom održan je Okrugli stol na temu „Izazovi odrastanja djevojčica”.

Ciljevi okruglog stola odnosili su se na stjecanje uvida u potrebe, očekivanja i specifičnosti razvoja i odrastanja djevojčica s aspekta mladih, roditelja i institucija odgovornih za brigu o djeci i mladima te pojašnjavanje uloge institucionalne podrške i mogućnosti suradnje vezane uz izazove odrastanja djevojčica.

Pozivu su se odazvali stručni suradnici i predstavnici osnovnih i srednjih škola s područja grada Koprivnice, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, Centra za socijalnu skrb, Policijske uprave Koprivničko-križevačke županije, predstavnica osoba s invaliditetom iz Odbora za izjednačavanje mogućnosti i socijalnu integraciju, predstavnici udruga osoba s invaliditetom, dječja gradonačelnica i članice Dječjeg vijeća grada Koprivnice.

Raspravom za okruglim stolom moderirala je psihologinja Centra za socijalnu skrb Koprivnica, Renata Glavica, a aktivnim doprinosom i razmjenom mišljenja, stavova i iskustva u radu, doneseni su sljedeći zaključci:

– Važnost međusobnog razgovara i suradnje kako bi se problemi sagledali s različitih aspekata. Bitno je uključiti i roditelje i djecu.

– Važnost prevencije i podrške te zajednički rad na preventivnom djelovanju.

– Promišljanje o načinima motiviranja roditelja u nadolazećim i budućim programima podrške kako bi se senzibilizirali i aktivno uključili u ponuđene programe radi unapređenja kvalitete odnosa kako s djetetom tako i sa službama u zajednici.

– Pristup rješavanju i malih, naoko „beznačajnih” problema kako bi se prevenirala kasnija eskalacija problema, senzibiliziranje roditelja da traženje pomoći predstavlja odgovornost, a ne slabost.

– Postojanje iznimne potrebe za dječjim psihijatrom kao i osnivanjem savjetovališta za reproduktivno zdravlje gdje bi djeca i mladi bez dodatnih razotkrivanja i traženja uputnica te čekanja u prepunim čekaonicama, diskretno mogli potražiti pomoć, savjet, podršku.

– Djeca se rijetko povjeravaju roditeljima ili ostalim značajnim odraslima, stručnjacima u školama, a najčešće se povjere prvo svojim vršnjacima. Jako je dobar program vršnjaka pomagača koji djeluje u Osnovnoj školi „Braće Radić” i trebao bi se uvesti u sve škole.

– Uočena je potreba za osnivanjem sportskih klubova koji bi omogućavali djeci bavljenje sportom u rekreativne svrhe bez pritiska na djecu za postizanjem značajnih sportskih rezultata.

Izvor: www.koprivnica.hr 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Festival znanosti

FOTO Dan otvorenih vrata pokazao kako izgleda “život na Sjeveru”, brojni znatiželjnici posjetili sveučilište

Na koprivničkom Sveučilištu Sjever traje Dan otvorenih vrata, a sve u sklopu Festivala znanosti. Festival znanosti počeo je 23. travnja,...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×