Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu nakon istrage podiglo je optužnicu protiv 11 osoba zbog kaznenih djela utaje poreza ili carine, pranja novca, krivotvorenja službenih isprava i povrede vođenja poslovnih i trgovačkih knjiga.
Neslužbeno, među njima su i četiri osobe s našeg područja, bračni par Martina i Dragutin Kovač iz Koprivnice, koji su posjedovali poslovnicu za otkup zlata, frizer Goran Cvetanović te Romano Rozman iz Koprivnice.
Kao što smo ranije pisali, akciju protiv njih pokrenuo je USKOK nakon što je iz zgrade zagrebačke kriminalističke policije u Heinzelovoj ukradeno zlato koje je policija neposredno prije toga zaplijenila jednom od osumnjičenika.
Osim njih, u optužnici je još dvoje hrvatskih te pet slovenskih državljana.
Kako piše u obrazloženju Županijskog državnog odvjetništva, u igri je bilo više od 390 kilograma zlata i gotovo 100 milijuna kuna.
– Optužnicom se prvu dvojicu okrivljenika (hrvatski i slovenski državljani) tereti da su kao direktori trgovačkog društva iz Umaga, kao i četvoricu preostalih okrivljenika (svi slovenski državljani) kao direktori društva iz Zagreba, nakon pribavljanja više od 390 kilograma lom zlata na nezakoniti način, s ciljem da prikažu kako je zlato pribavljeno zakonitim poslovima tih društava i da ga potom prodaju društvima s područja Europske unije, čime bi bili oslobođeni plaćanja PDV-a i ostvarili pravo na povrat PDV-a, zatražili od sedmookrivljenog direktora trgovačkog društva iz Zagreba da izda lažnu dokumentaciju o prodaji zlata. Navedeno je on i učinio te izdao račune i otpremnice prema kojima je njegovo društvo prodalo društvima iz Umaga i Zagreba navedenu količinu lom zlata za cijenu veću od 95.000.000 kuna s uključenim PDV-om, iako nikakva prodaja zlata nije obavljena – tumači ŽDO.
Radi pravdanja svojih izlaznih računa sedmookrivljenik je zatražio od osmog i devetog okrivljenika, neslužbeno Dragutina i Martine Kovač, kao odgovornih osoba trgovačkog društva iz Koprivnice da izdaju lažnu dokumentaciju o prodaji zlata, što su oni i učinili te izdali račune i otpremnice prema kojima je njihovo društvo prodalo njegovu društvu navedenu količinu lom zlata za cijenu veću od 87.000.000 kuna s uključenim PDV-om, iako nikakva prodaja zlata nije obavljena.
Nadalje, oni su, kako ih se tereti, radi pravdanja svojih izlaznih računa, zatražili od, neslužbeno, Cvetanovića kao direktora trgovačkog društva iz Ludbrega i upravitelja i voditelja poslovanja dviju zadruga iz Virja i Koprivnice te, neslužbeno, Rozmana kao direktora dvaju društava iz Koprivnice i društava iz Zagreba i Draganovca, da izdaju lažnu dokumentaciju o prodaji zlata.
– Nakon toga je prvih šestero okrivljenika knjižilo primljene lažne račune sedmookrivljenikova društva u poslovnim knjigama svojih društava kao ulazne račune o nabavci lom zlata i prodali navedenu količinu lom zlata društvima iz Italije i jednom društvu iz Slovenije za ukupno više od 79.000.000 kuna u koji nije bio uključen PDV, a zatim su, na temelju izlaznih računa o prodaji zlata i lažnih ulaznih računa o kupnji tog zlata, od sedmookrivljenikova društva zatražili od nadležnih poreznih ispostava povrat PDV-a. Porezna uprava je, ne sumnjajući u istinitost iskazanih podataka, odobrila povrat PDV-a i na žiro račun društava iz Umaga i Zagreba isplatila iznos veći od 14.400.000 kuna, dok ostatak zatraženog iznosa veći od 2.200.000 kuna nije isplaćen. U namjeri prikazivanja da je novac stečen na zakonit način, iznos dobiven povratom PDV-a i prodajom lom zlata (veći od 94.000.000 kuna) je potom prenijet na račune fiktivnih dobavljača, društava i zadruga okrivljenika (od sedmog do jedanaestog) na ime plaćanja isporuke zlata kojih nije bilo, a novac se podizao i raspolagao u korist svih okrivljenika – stoji u obrazloženju.
Tereti ih se i da su zbog neplaćanja PDV-a u svoju korist priskrbili nešto više od 14 milijuna kuna.