-1 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

ORaH odogovorio HNS-u // Održivi razvoj ne krije se u nafti i fosilnim gorivima
O

Ne propustite

Nakon što je HNS upozorio građane da ”paze što potpisuju da ne zakoče razvoj Hrvatske”, osvrćući se na peticiju ORaH-a, iz koprivničkog ogranka ORaH-a stiglo je reagiranje.

Dopis je potpisala predsjednica Gradskog odbora ORaH-a Mira Adamović, a prenosimo ga u cijelosti.

”Stranka ORaH pokrenula je akciju „Reci NE nafti u Jadranu, reci DA održivom razvoju” s ciljem informiranja građana o projektu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu.

Naime, zbog nepoštivanja redoslijeda zakonskih procedura, manjkave Strateške studije, te izostanka konzultacija s javnošću, stranka ORaH preuzela je na sebe zadatak, koji u većini demokratskih država provodi Vlada, da informira javnost o samom procesu, ali i mogućim posljedicama istog.

Sudeći prema spomenutom članku, taj cilj dijelimo s HNS-om, te ih stoga pozivamo da nastave informirati javnost, s posebnim naglaskom na kršenje zakona i nepoštivanje procedure od strane nadležnog ministra i Vlade, a sve s ciljem neobjašnjivog pogodovanja stranim tvrtkama, bez provedenog javnog natječaja.

S obzirom na to da se ovaj projekt pokušava predstaviti kao „čist dobitak”, ne bi trebao biti problem objasniti zašto javnost nije upoznata s činjenicom da je INA u posljednjih nekoliko desetljeća već provodila detaljna istraživanja u Jadranskom moru, a da su prikupljeni energetski podaci u koje su uložene milijarde, besplatno ustupljeni privatnoj tvrtki Spectrum. Također, potrebno je objasniti zašto prema ugovoru između koncesionara i Vlade, Republici Hrvatskoj ostaje između 40 i 50% dobiti u odnosu na proizvedene ugljikovodike, te zašto prema ugovoru ne postoje obveze korištenja Hrvatske infrastrukture, niti propisane obvezne kvote za zapošljavanje naših ljudskih resursa. Osim svega spomenutog, ugovor ne predviđa ni opciju da Republika Hrvatska uđe u partnerstvo u proizvodnji ugljikovodika, za slučaj da se pronađu bogate rezerve.

Nadalje, nužno je javnost informirati o mogućim štetama za okoliš, a samim time i za turizam koji predstavlja jedan od temeljnih izvora prihoda, kako Republike Hrvatske, tako i njezinih građana. U Strateškoj studiji nije prepoznata važnost praćenja stanja okoliša i kontrole zagađenja od strane mjerodavnih službi, pa je praćenje prepušteno samom koncesionaru, a da pri tome nisu navedena pravila prema kojima će se dokazati sposobnost za saniranje potencijalnih šteta.

S obzirom na velik broj spomenutih propusta i opasnosti koje proizlaze iz ovog projekta, pozivamo HNS da nam se energetskom politikom pridruži u 21. stoljeću. Održivi razvoj ne krije se u nafti i fosilnim gorivima, već u obnovljivim izvorima energije, za koje Hrvatska i Jadran imaju ogroman potencijal”, stoji u priopćenju ORaH-a.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×