Mladen Jozinović, direktor Piškornice, danas nam je potvrdio da je Piškornica u fazi preuzimanja MBO postrojenja za obrađivanje mehaničkog i biološkog otpada u Brezju.
Jozinovićev je plan da ovaj centar bude međufaza obrade otpada, sve do izgradnje Regonalnog centra za gospodarenje otpadom.
– Pokrenuli smo financijski i pravni due diligence, odnosno dubinsko snimanje za preuzimanje tog pogona, s našom poslovnom bankom dogovorili financiranje, odradili sastanke sa prodavateljem i gradom i potpisali promemorije. Na temelju njih su izrađeni prvi nacrti tripartirnog sporazuma u kojem je Grad Varaždin, CIOS grupa i mi kao potencijalni kupac. Time bi grad riješio svoje sudske sporove s prodavateljima, tako da u transakciju uđemo čisto, da bi mogli raditi neopterećeni sudskim sporovima, to je bio moj uvjet – rekao nam je Jozinović.
Plan je da se u navedenom pogonu obrađuju varaždinske bale, a Jozinović kaže da je potrebno doći u posjed tog baliranog otpada.
Na naš upit, Jozinović kaže da Bale ne dolaze na Piškornicu.
– Kupujemo pogon, na kraju krajeva, da bi ih preradili. Bale su u vlasništvu grada, mi kupujemo pogon da bi otpad koji sad deponiramo na Piškornicu, obrađivali u Varaždinu do izgradnje centra, a ako bi dobili bale, jer mi to gledamo kroz gospodarstvo, kroz posao, normalno da bi njih obradili u pogonu, ne bi ih sigurno deponirali – kazuje Jozinović.
Dodaje da se u postrojenju može obraditi 60 do 70 posto otpada iz bala, a ostali otpad, koji je biorazgradiv, ide u Koprivnički Ivanec.
– Nije meni cilj bale dobiti, pa ih dovesti u Ivanec. Ne bi zato kupovali tvornicu od 15 milijuna eura – kazuje nam Jozinović.
Napominje da rade po svim zakonima, a kaže da im je cilj da i koprivnički otpad, te i dio kupljen od Prizme ide u Varaždin na obradu.
– Trenutno vozimo na odlagalište sve, nesortirano, neobrađeno, no onda bi to bila druga priča, a MBO centar može obraditi gotovo 1000 tisuću tona otpada godišnje – kazuje Jozinović.
Prema njegoviom riječima, MBO centar ima okolišnu te dozvolu za gospodarenje otpadom, a u njemu bi se obrađivao otpad, sve dok ne proradi RCGO.
– Obrađivao bi se otpad dok se lagano gradi centar i onda mi ne bi platili penale, dok će ih drugi platiti. Do izgradnje centra bi koristili taj pogon, a kasnije, kad bi dobili uporabnu dozvolu za RCGO, onda bi količine iz četiri županije morale biti u RCGO, a ja bi kapacitete MBO pogona prodavao ostalim županijama iz Hrvatske dok ne otplatim kredit, a nakon toga bi ga zatvorio – Jozinovićev je dugoročni plan.
Kazuje da je Vlada tek u siječnju ove godine usvojila Plan gospodarenja otpadom pa je tako kasnilo i povlačenje sredstava iz EU fondova.
– Svi će plaćati penale za svaku tonu neobrađenog otpada Fondu za zaštitu okoliša, cijela Hrvatska kasni, a mi ćemo to na ovaj način izbjeći – zaključuje Jozinović.
Poslovanje Piškornice bit će tema i na Županijskoj skupštini, koja će se održati sljedećeg utorka.