Pitanje pobačaja često dijeli javnost, a posebno u vrijeme izbornih kampanja. Nije tako ni ovaj put pa su o tome debatirali i hrvatski političari, piše net.hr.
Naime, Europski parlament usvojio je u četvrtak rezoluciju kojom se traži da se u Povelju EU-a o temeljnim pravima doda i pravo na siguran i zakonit pobačaj. Usvojena je većinom glasova, a kako navode izvori, jedna od zemalja koja postavlja praktične prepreke tome.
Ne obavljaju pobačaje
Portal navodi stranicu udruge Hrabre žene na kojoj se vidi točno koje to hrvatske bolnice rade određene probleme, a koje uopće ne obavljaju pobačaje, a takvih je šest. Ginekolozi prema njima ne obavljaju pobačaj u: OB Vinkovci, OB Našice, OB Požega, OB Virovitica, OB Nova Gradiška i OB Knin.
Ističu kako se prekid trudnoće kirurškim zahvatom može se obaviti u: KB Merkur (trenutno se sanira), KBC Vinogradska i Poliklinika Podobnik u Zagrebu, OB Pula, Zadar, Šibenik, Split, Zabok, Čakovec, Gospić i Sisak. Prekid trudnoće tabletama (tzv. medikamentozni pobačaj) može se obaviti u: KBC Petrova, KB Sv. Duh i Vinogradska u Zagrebu, KBC Rijeka, OB Sisak, Pula, Dubrovnik i Karlovac. Zanimljivo, na njihovim stranicama uopće se spominje koprivnička bolnica koja radi pobačaje, no postoje određeni liječnici koji imaju priziv savjesti.
Najneugodnije u susjedstvu?!
– Prosječna cijena kirurškog pobačaja iznosi oko 300 do 350 eura, a medikamentoznog od 120 do 300 eura – kazuju na stranici Hrabre žene.
– Najveći problem je priziv savjesti, zbog čega u pojedinim bolnicama nije dostupna nijedna vrsta pobačaja. U onima u kojima je načelno dostupan prekid trudnoće na zahtjev, karakterizira ga neljubaznost djelatnika, uskraćivanje važnih informacija i u konačnici odbijanje zahtjeva za prekid trudnoće. Po tome najneugodnija iskustva žene doživljavaju u KBC Split i OB Varaždin – kažu iz Udruge Hrabre sestre za net.hr.