U petak je okončana saga o Istanbulskoj konvenciji. Na sjednici Hrvatskog sabora usvojena je ta konvencija Vijeća Europe o sprječavanju nasilja nad ženama i obitelji, koja je tjednima izazivala burne rasprave u javnosti.
Na kraju je sve prošlo prilično glatko i Istanbulska konvencija usvojena je sa 110 glasova za, 30 protiv i 2 suzdržana.
Zastupnici iz Koprivničko- križevačke županije, nezavisni Željko Lacković, HDZ-ov Damir Felak, HDS-ov Branko Hrg i HSS-ov Mladen Mađer glasali su kako su nam i najavili. Jedini od podravsko-prigorskog četverca koji je bio protiv je Branko Hrg, koji nam je ranije istaknuo da je protiv nasilja nad ženama, ali se ne slaže s uvođenjem rodne ideologije u konvenciju.
Lacković je oštro komentirao zastupnike koji su digli ruku protiv usvajanja ovog dokumenta.
– Svi koji nisu glasovali za konvenciju, a danas moraliziraju o svemu i svačemu bježe od činjenice da bi sutra htjeli voditi državu, a pobjegli su od odgovornosti i zaštite žena i djece od nasilja! Sakupljači jeftinih političkih poena i populistički demagozi prizivaju dolazak Cvitana u Sabor pa neka ga upitaju i za svoje svjetovne grijehe i zatraže oprost prije njegovog odlaska kad se već crkvenog suda boje i nisu glasali za Konvenciju – napisao je Lacković na svom Facebook profilu.
Klub HSS-a imao je dogovor da podrži Konvenciju bez obzira na to što napravio HDZ ili SDP, rekao nam je ranije zastupnik Mađer.
– Ne vidimo ništa sporno u dokumentu, mislim da su rasprave oko toga politikantstvo – kazao je tada on.
Spomenimo i da je neočekivano velik broj HDZ-ovaca glasao protiv konvencije, njih 14, odnosno protiv preporuka premijera Plenkovića, no Damir Felak ostao je na strani onih koji su digli ruku za usvajanje.
Podsjetimo, radi se o dokumentu koji potvrđuje da je nasilje nad ženama oblik diskriminacije i ozbiljnog kršenja ljudskih prava. On je usvojen 2011. u Istanbulu, a njime Vijeće Europe nastoji spriječiti obiteljsko nasilje i nasilje nad ženama. Hrvatska je potpisala konvenciju još 2013. godine, no još ju nije ratificirala.
Ukratko, Konvencija obvezuje države da žrtvama nasilja pomognu u oporavku, omoguće im psihološko i pravno savjetovanje te financijsku pomoć, otvore sigurna skloništa i, općenito govoreći, pomognu u uspostavljanju normalnog života.