7.1 C
Koprivnica
Subota, 27. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Pokrenut projekt „Prevencija pretilosti u predškolskim ustanovama“
P

Ne propustite

Svjestan činjenice da pretilost djece te zdravstvene tegobe koje uzrokuje pretjerana debljina kod djece, postaju sve veći problem i u Hrvatskoj, Savez društava naša djeca Hrvatske pokrenuo je projekt prevencije pretilosti djece. Među prvima u Hrvatskoj u provođenje tog projekta uz potporu grada Koprivnice uključuje se DND Koprivnica. Nešto više o tome projektu rekli su nam na press konferenciji pedijatrica Zorka Valentić, psihologinja Ida Šimunović i viši zdrastveni tehničar Zoran Zagoršćak.

– Pretilost je sve veći problem koji se svugdje primjećuje i zato smo krenuli sa ovim projektom koji je započeo 1. svibnja ove ogodine i trajat će do 1. svibnja iduće godine. Projekat se odnosi na djecu predškolske dobi i do sada ih je obrađeno 100-tinjak. U planu su nam predavanja po vrtićima, razne ankete i prezentacije sa roditeljima putem kojih ćemo ih pokušati upozorit na opasnosti, razne tribine na kojima će biti mnogi predavači, psiholozi i  nutricionisti – rekla je pedijatrica Valentić koja ima oko 1600 pacijenata u dobi od 0 do 7 godina od kojih je 10-ak posto pretilo.

 

 Zdrava prehrana i tjelesna aktivnost najvažniji su faktori

Danas je u Hrvatskoj 4 do 6 posto populacije pretilo, svako sedmo dijete je debelo, a naša zemlja je peta u Europi po pretilosti i to su podaci koji sve nas moraju zabrinjavati. Veliki razlog tome su manjak tjelesne aktivnosti te učestalo hranjenje nezdravom hranom.

– Osnovne prehrambene navike stječu se u obitelji, nakon toga obitelj i vrtić najodgovorniji su za stjecanje daljnih navika i odnosa prema hrani i ponašanja za stolom. Djeca bi svakodnevno trebala jesti žitarice, voće i povrće, mlijeko i mliječne proizvede, meso, krumpir, ribu, jaja, soju dok bi se slatkiši trebali ograničiti. Umjesto slatkiša roditelji bi djetetu trebali ponuditi sušeno voće, voćni shake ili jogurt. Ako se neka hrana djetetu ne sviđa, treba mu je ponuditi više puta sve dok ne prihvati to jelo. Osim toga, djeca bi najviše trebala piti vodu ili sokove od svježe iscijeđenog voća dok bi gazirana pića trebala izbjegavati – rekla je Valentić.

Za zdravlje i normalan rast i razvoj, osim zdrave prehranezi razito je važna i svakodnevna tjelesna aktivnost. Djeca bi svakodnevna trebala biti na zraku, voziti se biciklom, pješačiti, plivati, rolati ili se baviti sportskim aktivnostima. Sve je to puno zdravije nego sjediti pred tv-om i grickati i piti sok.Problem pretilosti sve je učestaliji

 Pretilost utječe i na psihološki razvoj djeteta

Psihologinja Šimunović rekla je da pretilost često utječe na psihološki razvoj djeteta i da se djeca u toj fazi srame, ne vole izlaziti van itd.

Također je spomenula nekoliko zahtjeva psihologa  kojih bi se roditelji trebali držati:

• Poticati kod djeteta prepoznavanje signala gladi i sitosti

• Pričati o zdravoj hrani i uključiti je u vlastiti jelovnik

• Održavati obiteljski objed

• Vlastitim primjerom učiti djecu pravilnoj prehrani

• Stvoriti odnos poštovanja prema hrani (koliko se stavi u tanjur – toliko pojesti)

• Ne davati veliki značaj hrani u svakodnevnom životu

 Osim svega navedenog, pretilost može u budućnosti uzrokovati razne tegobe, bolesti pa čak i smanjeno trajanje života i ne bi bilo loše kada bi ljudi ovome problemu počeli pridavati više pažnje.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Dobro je znati

Prijatelji s povlasticama su posebna kategorija ljubavnika, evo koja pravila treba odrediti

Ovo je najvažniji dio. Dobar prijatelj je netko tko vas dobro poznaje i s kim možete biti iskreni, zato...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×