Početna konferencija projekta Osobni asistent održana je u Đurđevcu. Riječ je o programu u koji je uključeno 16 osoba s mentalnim ili intelektualnim oštećenjima kojima uslugu pružaju osobni asistenti educirani za pružanje usluge osobne asistencije.
Nositelj projekta je Udruga Mali princ Đurđevac uz projektne partnere Udrugu Latice Koprivnica i Udrugu Maslačak Križevci.
Provedba je započela u svibnju ove godine, a trajat će do siječnja 2023. godine. Projekt je u stopostotnom iznosu financiran iz Europskog socijalnog fonda u vrijednosti od 1.994,289 kuna.
Sve prisutne na početku konferencije pozdravila je predsjednica Udruge Mali princ Kristinka Štefan dok je o samom projektu i njegovoj provedbi govorila voditeljica projekta Anja Senjan.
Usluga osobne asistencije pruža se osobama za koje je utvrđeno da im je neophodna potpora u provođenju svakodnevnih aktivnosti i samozbrinjavanja, a uključivanjem osobnih asistenata u živote odabranih korisnika pozitivno se utjecalo na kvalitetu njihovih života i obitelji, povećala se socijalna uključenost te spriječila institucionalizacija.
Osvrt na dosadašnje iskustvo korištenja usluga osobnih asistenata dali su osobni asistent, Vatroslav Kokor. Jadranka Veličan i Jana Vuljak, majke korisnika usluga, otkrile su koliko im znači osobna asistencija i koliko pomaže njihovoj djeci u svakodnevnom životu.
– Neizmjerno mi je drago da u ovoj fazi projekta imamo šest korisnika više nego u prethodnoj. Udruga Mali princ prepoznaje mogućnosti koje su nam ponuđene u sklopu europskih fondova te moram spomenuti da kao grad imamo odličnu suradnju s udrugom i već godinama zajednički uspješno provodimo brojne projekte, a jedan od najvažnijih, koji je u realizaciji, osiguravanje je zajedničkih kapaciteta za korisnike udruge i osobe s teškoćama u razvoju – rekao je Hrvoje Janči.
Okupljene članove, korisnike, asistente, partnere i goste pozdravio je i predsjednik Gradskog vijeća.
– Znamo što znači pomoć osobama koje su u poziciji da trebaju pomoć te koliko je važno da one budu prepoznate i prihvaćene od strane zajednice. Kristinka Štefan prepoznala je značaj i korištenje europskih sredstava kojima osigurava kvalitetnu razinu usluge za svoje članove i ostale korisnike. Čeka nas još puno izazova jer djeci treba osigurati zajednicu u kojoj će odrastati, odnosno trajnu zajednicu u kojoj će oni činiti jedno, a jedan od najvećih izazova svakako je osiguranje radnih mjesta i radno-aktivnog angažmana osoba s intelektualnim teškoćama. To je samo jedan korak u nastojanju da svi budemo jednaki u svom razvoju i da svi imaju jednako osiguran i kvalitetan tretman – rekao je Željko Lacković.