Učenici nižih razreda osnovnih škola na nastavi neće morati nositi maske, ali studenti će ih na predavanjima morati imati na licu, odlučeno je na sastanku Radne skupine za razradu i predlaganje mjera za početak pedagoške, školske i akademske godine 2020./2021, piše telegram.hr
– Što se maski tiče, mi smo u ranije objavljenom dokumentu preporučili da djeca nižih razreda ne nose maske. To je dob kada se maska ne može nositi pravilno, a ako se ne nosi pravilno, više je štete nego koristi od nje. Za studente se preporuča nošenje maski. Konačnu odluku za učenike od petog razreda i srednjih škola još moramo donijeti – rekla je nakon sastanka dr. Ivana Pavić Šimetin, koordinatorica Radne skupine.
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs zahvalio je svim članovima Radne skupine.
– Tek smo počeli raditi. Identificirane su brojne specifičnosti pojedinih škola. Nisu sve škole ni svi gradovi u Hrvatskoj isti. Donijet ćemo upute za sve škole, ali da sigurnost izvedbe nastave bude u jednakoj kategoriji. Djeca kreću 7. rujna u škole, do tada će svi dobiti upute. Moguće je da zbog neke specifičnosti neka škola dobije drugačiju preporuku, ali svi bi trebali ići u školu. Probleme ćemo rješavati kada se oni pojave – kazao je ministar.
Proboj Covida u škole
Fuchs je objasnio s kojim izazovima će se školski sustav susresti ove jeseni.
– Muči nas mogućnost proboja Covida u škole. Muči nas i uobičajeno povećani broj respiratornih infekcija. Moramo organizirati brzu dijagnostiku, a ne da dijete zbog banalne prehlade bude poslano kući. Morat ćemo pristupiti tome da u izolaciju pošaljemo cijeli razred. Takvih slučajeva će biti, moramo na to biti spremni. Zbog toga moramo imati spremnu nastavu i za one koji će ostati kod kuće – kazao je ministar.
Hoće li se svako dijete koje ima simptome morati na testiranje, zanimalo je novinare.
– O testiranju odlučuje izabrani liječnik. Sumnjiva je svaka bolest koja bi mogla biti Covid-19, a nije uzrokovana nekom drugom bolesti. To treba prepustiti liječnicima. Bolesna djeca ni ranije nisu morala ići u školu ili vrtić – stigao je odgovor članova Radne skupine.
Neće se povećati broj testiranja nastavnika i nenastavnog osoblja koje radi u školama, rečeno je na kraju presice, budući da testiranje ne proizlazi iz radnog mjesta, nego iz epidemioloških razloga.