Poznati šumar Damir Krivdić ima popularne radionice orezivanja, a na njima ističe značaj pravovremenog i dobrog orezivanja voćaka. Kako navodi “voćki nije cilj veliki plod, njoj je cilj razmnožiti se i imati što više malih plodova koje će životinje pojesti i raznositi okolo.”
– Drugi razlog je kontrola bolesti jer su bolesti rjeđe u prozračnim krošnjama koje su održavane – ističe ovaj stručnjak, a prenosi dizajnerka vrtova i novinarka Maja Prištof Ničota za agroklub.hr te dodaje kako mi zapravo svake godine stablo prevarimo, jer mu vrhove skraćujemo čak i kad ga oblikujemo kako želimo.
Najvažnija rezidba za oblikovanje je zimska, tvrdi Krivdić, a može raditi sve dok stablo miruje, od trenutka kad odbaci listove do početka nove vegetacije, ovisno o prilikama.
Razlika između lisnog i cvjetnog pupa
– Zimska rezidba je idealna, jer u to vrijeme nema sokova, najmanje je gljivica, bakterija u zraku, a minusi su i inače prirodni regulator većine boleština i štetočina. U ljetnoj rezidbi se uglavnom režu grane popucale na vjetru ili pod težinom snijega. Mogu se orezati i zeleni dijelovi biljaka koje zovemo vodopijama, iako to nisu samo vodopije – navodi on.
Kaže kako za jabuku i krušku preferira, ako nije kordon, na žicu ili patuljasta, piramidalni oblik, poput božićnog drva. Vršna grana je najviša, a spuštanjem grane su sve šire. Tako svaka grana i list dobivaju dovoljno svjetla. Za trešnju, višnju, marelicu, šljivu, maslinu formira oblik vaze. To znači da ima tri matične grane i svaka ide u svom smjeru. Dobro je kaže, orezati najdeblje grane, jer ako ih ostavimo za kraj, dogodit će se da smo orezali više od trećine zelene mase.
Pogledajte OVDJE u video prilogu kako se reže i koje su razlike između vrste pupova.