Četvrtak, 18. travnja 2024.

Rijeka zabila šest komada oslabljenom Slavenu
R

090426-rijeka-m

Slaven Belupo doživio je pravi debakl u derbiju 28. kola Prve HNL odigranom na Kantridi. Iako su poveli pogotkom Kresingera, gosti su na kraju doživjeli uvjerljiv poraz od 6:2, najteži u ovom prvenestvu, te Riječanima prepustili treće mjesto na prvenstvenoj ljestvici.

Koprivnička momčad je nedjelju dočekala na trećoj poziciji sa 45 bodova, dok je četvrtoplasirana Rijeka imala bod manje. Farmaceuti su na Kvarner doputovali bez većeg broja standardnih igrača – Posavec i Rogulj izostali su zbog žutih kartona, Poldrugač je na utakmici s Varteksom zaradio potres mozga, dok su Šafarić i Čaval u statusu oporavljenika.

Trener Mile Petković uspio je iznenaditi sve uoči susreta na Kantridi, jer je najboljeg napadača Bojana Vručinu ostavio na klupi, zajedno s njim i Mateasa Delića, koji je sasvim dobro odigrao posljednje tri prvenstvene utakmice. Umjesto njih dvojice, u napadu gostiju krenuli su Mario Jurić i Dino Kresinger.

Publika na Kantridi mogla je gledati dobar nogomet, a više su u samom početku susreta pokazali gosti, koji se nisu došli samo braniti. U 12. minuti Jurić je tukao glavom nakon kornera, lopta je otišla iznad grede. Minutu poslije Bilen je zaprijetio s ruba kaznenog prostora, njegov udarac lijevom nogom otišao je također iznad grede.

Slaven Belupo je poveo u 22. minuti. Jajalo je kreirao akciju, stigao na desnu stranu šesnaesterca Rijeke i povratnom loptom uposlio Dinu kresingera, koji iz blizine pogađa vratnicu, no lopta se od vratara Mancea odbila u mrežu.

Nakon toga Rijeka je imala dvije prilike. U 23. minuti Štrok je tukao iz slobodnog udarca i pogodio vratnicu, lopta se odbila, a uhvatio ju je Slavenov vratar Rodić. U 25. minuti Štrok je gađao gornje lijeve rašlje, no Rodić je opet bio na mjestu.

Rijeka je izjednačila u 33. minuti. Bila je to duga akcija, lopta je na desnoj strani kaznenog prostora došla do Ahmada Sharbinija, koji je kratko uposlio Alena Pamića, a veznjak domaćih je preciznim udarcem pogodio donji lijevi kut za 1:1.

U posljednjoj minuti prvog dijela Rijeka je preokrenula rezultat. Anas Sharbini bio je u prodoru po lijevoj strani i tukao, lopta se odbila od njegova brata Ahmada i opet stigla do Anasa, kojem iz blizine nije bilo teško poentirati za 2:1. Slavenova obrana trebala je u toj akciji bolje ragirati.

Početkom nastavka Rijeka je povećala vodstvo. U 50. minuti Dabac je probio lijevi bok i ubacio u sredinu, gdje se najbolje snašao domaći kapetan Ahmad Sharbini i iz blizine pogodio za 3:1.

Ubrzo je Slaven smanjio na 3:2. U kontru su krenula trojica gostujućih igrača protiv dvojice domaćih, Jajalo je lijepo uposlio Kresingera koji s lijeve strane lijevom nogom pogađa bliži kut vratara Mancea.

U 63. minuti Maras je probio lijevu stranu i ubacio u sredinu, gdje Kresinger čini prekršaj u napadu. Slaven je bio blizu izjednačenja u 67. minuti, no Jurić je s ruba kaznenog prostora pogodio lijevu vratnicu.

U furioznoj završnici Rijeka je postigla još tri pogotka i osigurala uvjerljivu pobjedu. Prvo je u 76. minuti nakon asistencije Čejvanovića petom iz blizine pogodio Anas Sharbini, a u strijelce se ponovno u 79. minuti upisao i njegov brat Ahmad, nakon asistencije Argentinca Fernandeza. U posljednjoj minuti Lapić je igrao rukom i skrivio jedanaesterac iz kojeg je Anas Sharbini postavio konačnih 6:2.

PRVA HNL, 28. KOLO

RIJEKA – SLAVEN BELUPO 6:2 (2:1)

RIJEKA – Stadion Kantrida. Gledatelja 4.000. Sudac: Pristovnik (Zagreb).

RIJEKA (4-2-3-1): Mance – Novaković (od 67. Kreilach), Cerić (od 72. Čejvanović), Čagalj, Dabac – Landeka, Pamić – Križman, Štrok (od 62. Fernandez), An. Sharbini – Ah. Sharbini. TRENER: Robert Rubčić.

SLAVEN BELUPO (4-1-3-2): Rodić – Purić (od 80. Tepurić), Kokalović, Lapić, Maras (od 74. Delić)- Nynkeu – Gregurina, Bilen, Jajalo – Jurić, Kresinger. TRENER: Mile Petković.

STRIJELCI: 0:1 Kresinger (22), 1:1 Pamić (33), 2:1 An. Sharbini (45), 3:1 Ah. Sharbini (50), 3:2 Kresinger (56), 4:2 An. Sharbini (76), 5:2 Ah. Sharbini (79), 6:2 An. Sharbini (90-11 m).

ŽUTI KARTONI: Cerić (20), Jurić (49), Kresinger (52), Bilen (61).