Nacionalni natječaj Kanižajada Limačijada bio je tema današnje konferencije za medije održane u koprivničkoj Knjižnici i čitaonici Fran Galović. Podsjetimo, Pavao Pajo Kanižaj domaći je književnik, dobitnik Nagrade za životno djelo Grada Koprivnice, kao i brojnih drugih nagrada. Hrvatsku književnost obilježio je svojim stvaralaštvom i javnim djelovanjem kao književnik, urednik dramskog programa HRT-a i član raznih institucija. Važno je istaknuti da je autor kovanice limači, kako se kaže za mlade sportske uzraste.
Nacionalni natječaj Kanižajada Limačijada počeo je u Đelekovcu, nastavio se u Zagrebu, a u Koprivnicu se vraća pod svojevrsnim sloganom Paju Kanižaja vrnimo v Koprivnicu, pak.
O potrebi njegova vraćanja kući te sadržaju natječaja govorili su članica Predsjedništva Hrvatske udruge školskih knjižničara i članica Predsjedništva Međunarodne asocijacije školskih knjižničara Vanja Jurilj, ravnateljica Osnovne škole A. N. Gostovinski Gordana Gazdić-Buhanec, ravnateljica koprivničkog Pučkog otvorenog učilišta Maja Holek, knjižničarka Josipa Strmečki te inicijator i supokretač spomenutog nacionalnog natječaja Siniša Cmrk.
Cmrk: “Kad sam išel doma, rekel sam baki Barici: “Ja bi štel biti kak’ Pajo Kanižaj”
Konferencija je protekla u sjetnome tonu. Govornici su toliko vremena proveli prisjećajući se Kanižaja, da su zaboravili na tehničke informacije. A one glase… Natječaj provodi Hrvatska udruga školskih knjižničara. Otvara se početkom kalendarske godine. Traje do polovice ožujka. Objava dobitnika bit će krajem ožujka, dok je 2. travnja Međunarodni dan dječje knjige, na koji će dodijeliti nagrade. Mališani, odnosno limači, tada bi došli u Koprivnicu.
Posebno emotivan bio je Cmrk.
– Zakaj smo danas tu? Zato kaj sam ja kak’ mali, pri tetki Jelki Kanižajevi, štel biti Pajo Kanižaj. Baka Barica s Đelekovca došla je tu kak’ ti prek’ puta kuće Paje Kanižaja teti Jelki. One su bile pajdašice. Stric Miška otišel bi se šetati s dedom, a one su pripovedale o Paji koji je u Zagrebu. Ja sam već ko klinac od tri-četiri godine shvatio da je Pajo naš Đelekovčan, Koprivničanec – faca. Jednom je on došel s črlenim autom, z lepom deklom, plave oči… Malo me podragala. Kad sam išel doma, rekel sam baki Barici: “Ja bi štel biti kak’ Pajo Kanižaj” – prisjetio se Cmrk.
– “Kaj bi delal na televiziji ili pisal knjige?“, pitala me. “Ne, kak’ bi imal onakvu deklu.” Otada traje moja fascinacija Pajom Kanižajem. Kasnije smo surađivali profesionalno, a 90-ih je kao šef umjetničkog programa bio zadužen za nas, pridošlice. U društvu Podravaca te su seanse bile rijetke, ali intenzivne. Mislim da ga je osvojilo to što sam ga pitao bi li ja smel po njegovu limaču nazvati svoju emisiju – nastavio je Cmrk, misleći na Turbo Limach Show koji je trajao od 1992. do 2003. godine.
Kanižajeva ga je iznenadna smrt 2015. godine pogodila. Odnosno, za srce vgrizla, kako je rekao.
– Pajo Kanižaj, kao stvaratelj, kreator, umjetnik i domaći čovjek, nije bio preveć priznat u vlastitoj sredini. Sve me to motiviralo da krenemo. Ništa od toga ne bi bilo da nisam sreo Vanju Jurilj – otkrio je Cmrk.
Natječaj ima tri kategorije
Tadašnja predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara zagrijala se za ideju pokretanja natječaja. I ona je prepričala anegdotu s Kanižajom. Naime, zajedno su igrali nogomet u Maksimiru, što je bio dodatan motiv pri organizaciji.
– Ujesen 2016. godine prvi smo put organizirali natječaj Kanižajada Limačijada. Otpočetka je dogovoreno da će se provoditi pomoću školskih knjižnica. Inače, jedna smo od rijetkih zemalja koja u svakoj osnovnoj i srednjoj školi ima knjižnicu te imamo najbolje obrazovanje školskih knjižničara – tvrdi V. Jurilj, koju je Cmrk okarakterizirao jako skromnom, a ona potvrdila kako su interes za sudjelovanjem u natječaju pokazala i hrvatske škole izvan granica, uz što nerijetko stižu radovi na narječjima.
Natječaj ima tri kategorije: najmlađi uzrast od 1. do 4. razreda, stariji od 5. do 8. razreda te učenici srednjih škola. Prva završna priredba održana je u Đelekovcu, no zbog organizacijskih problema, a odvijala se zimi, ista je od 2018. godine održana u sklopu drugoga događaja, Knjižne booke, na Međunarodni dan dječje knjige u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Od 2022. godine, dakle, završna priredba vraća se u Podravinu, u Koprivnicu, u dvoranu Domoljub.
Kanižaj je bio dugogodišnji počasni član koprivničke knjižnice
Cijeli organizacijski odbor, ubacio se Cmrk, ponosan je što je Kanižajada Limačijada danas pod Ministarstvom kulturom kao “afirmirani, priznati nacionalni natječaj osnovnoškolaca i srednjoškolaca.” Najavio je kako u sklopu dodjele planiraju za nagrađene, njihove pratnje i ostale goste napraviti priredbu, a dan kasnije i književnu podravsku rutu.
– Volimo sudjelovati u genijalnim kulturnim projektima, tako smo se odazvali i Sinišinoj ideji da se dodjela održi u Domoljubu. Bit ćemo puna podrška – kazala je M. Holek.
Ravnateljica G. Gazdić-Buhanec izjavila je kako “čovjek s godinama vidi da postoje ljudi i događaji s kojima si cijeli život povezan.” Tako su oni s Kanižajem, nekadašnjim učenikom OŠ. A. N. Gostovinski.
– Kada je otišao, na školu je postavljena spomen-ploča, čita se za lektiru, nagrađivan je… Drago mi je što je naša škola povezana s ovim događajem. Bio je veliki domoljub, njegovao je domaću riječ. Njegujemo spomen na njega. Kultura u Podravini je jako razvijena – riječi su ravnateljice.
Knjižničarka J. Strmečki prepričala je staru ljubav između Paje i koprivničke knjižnice.
– Bio je naš dugogodišnji počasni član. S književne strane, njegove prve objave bile su u časopisu Osvit, koji možete pronaći na stranicama knjižnice. Zadnje veliko gostovanje u knjižnici imao je 2009. godine. Tada smo priredili i veliku izložbu povodom rođendana. Kuda god krenete, zastupljena su njegova djela. Pisao je za velike i male, doživio je puno anegdota. Bio je legenda, uvijek spreman za zafrkanciju, provokativan – prisjetila se J. Strmečki.
Na kraju, ranije prvonagrađena Mirjam Dolenec izvela je svoj literarni rad Snegek kak paperje.