Novi projekt pod nazivom Zelena zebra, koji je odobrilo Ministarstvo unutarnjih poslova, nizom različitih aktivnosti fokusirat će se na najugroženije skupine u prometu – djecu, starije osobe i osobe s invaliditetom.
Nositelj ovog 84 tisuće kuna vrijednog projekta je koprivnička Udruga osoba s invaliditetom Bolje sutra, a partneri su Dječji vrtić Vrapčić iz Drnja, IPA regionalni klub Koprivnica i Klub za starije osobe Mariška.
Kao što je objasnio voditelj projekta Robert Šarec, cilj projekta je u najrizičnijim skupinama sudionika u prometu povećati razinu znanja, prometne kulture i stvoriti nove, ili promijeniti štetne, navike ponašanja, pogotovo kada se radi o korištenju obilježenih pješačkih prijelaza na prometnicama.
– Obuhvatili smo one najrizičnije skupine. Djeca moraju od malih nogu stjecati navike ponašanja u prometu, imamo i starije osobe koje dolaskom u kasnije godine života, mogu slobodno reći, zaborave određena pravila, i osobe s invaliditetom koje su specifične samim time što imaju otežano kretanje i percepciju nekih stvari oko sebe. Kroz ovaj projekt educirat ćemo, direktno ili indirektno, oko 5000 naših građana – najavio je Šarec.
Neke od aktivnosti koje su pripremili su radionice Pogledaj dva puta, Sigurno do doma, Veseli semafor, info točke i lutkarske predstave, a posebno je zanimljiva ideja postavljanja skrivenih kamera u blizini pješačkih prijelaza na kojima bi se motrilo kako se pješaci i vozači ponašaju. Kao što je objasnio voditelj projekta, cilj kamera nije kažnjavati, odnosno represivno djelovati, već educirati i prevenirati.
– O samim skrivenim kamerama javnost će biti obaviještena, no otkrivanje lokacija poništilo bi njihovu svrhu. Slično kao i kod objavljivanja lokacija policijskih radara, naravno da svi pripaze kada znaju gdje su, a tako ne bismo dobili realne pokazatelje. Obuhvatit će se više lokacija, i onih koje imaju veliku frekvenciju pješaka i onih koje imaju malu, zbog usporedbe ponašanja u situacijama različitog intenziteta prometa – rekao je Šarec.
Valentina Čadavec, predsjednica kluba Mariška, smatra da je ovaj projekt iznimno važan za prometnu kulturu starijih osoba, koje se često ponašaju nepredvidljivo, ali i prema kojima vozači imaju nešto manje strpljenja. Djeca iz dječjih vrtića također će uživati u raznolikim aktivnostima, smatra Tanja Žarić iz Dječjeg vrtića Vrapčić.
Predviđeno trajanje projekta je 11 mjeseci, a određeni zaključci o prometnom ponašanju i infrastrukturi će, prema potrebi, biti proslijeđeni i nadležnim institucijama.