Ludbreško Gradsko vijeće održalo je sjednicu elektronskim putem, a započela je aktualnim satom.
Kako smo postali svjedoci ‘novog normalnog’, Ljekarna Varaždinske županije u Ludbregu, poznatija kao ‘stara ljekarna’, u Gundulićevoj ulici postala je nezaobilazni dio u životu građana.
– Posluje u samom središtu, stoga je i sve posjećenija, a s obzirom na koronavirus, pojavili su se novi problemi kojih ranije nije bilo. Naime, za vrijeme lošeg vremena, korisnici su ulazili nesmetano i čekali da dođu na red. Međutim, kako nalažu epidemiološke mjere u pogledu držanja fizičke distance, i dozvoljenog broja ljudi u zatvorenom prostoru, u ljekarni je to dvoje, građani su primorani na svoju uslugu čekati vani. Pa i ako pada kiša, stajati na kiši, jer ne postoji nadstrešnica – kazala je nezavisna vijećnica Maca Jančić.
– Ona se nema gdje postaviti na stariji objekt – odgovorio je gradonačelnik Bilić.
Problemom ljekarne u Gradu Ludbregu, napomenuo je, bave se niz godina, a M. Jančić pitala je postoji li kakav projekt za obnovu i rekonstrukciju postojeće zgrade.
Namjera je, naime, izraditi projekt dokumentacije i sanacije tog zaštićenog objekta u središtu grada koji je poznat kao rodna kuća istaknutog hrvatskog filozofa i znanstvenika Vladimira Filipovića.
– Dobili smo projekt, trenutno smo ga proslijedili građevinskim firmama od kojih očekujemo ponudu da vidimo za koliko se novaca ljekarna može obnoviti. S ranijom ravnateljicom Ljekarne Varaždinske županije dogovorili smo i način na koji bi se ta obnovljena zgrada ubuduće mogla koristiti. S obzirom na to da ljekarna trenutačno koristi preveliki prostor za njihove potrebe, odlučili su ga smanjiti u gabarite koji im dozvoljavaju bavljenje tom djelatnošću, a istovremeno im je jeftinije. Gradu bi ostao još jedan poslovni prostor prazan, odnosno za najam i prodaju, a kroz ovaj projekt predviđena je i gradnja dva stana na potkrovlju čime bi se i isplatila cijela ova investicija. Pokušali smo s tom zgradom učiniti sve što se da, jer je zaštićena i sama po sebi je prilično neprilagođena – od samog ulaza, ne postoje nadstrešnice… – pojasnio je Bilić.
Kako doznajemo, trenutačna procjena obnove je vrijedna oko deset milijuna kuna, što je ogromna cifra, pa u Gradu traže povoljnije rješenje. Naime, građevina se nalazi u središtu grada unutar zone kulturno-povijesne cjeline i zaštićeno je kulturno dobro pa su potrebne dodatne dozvole za obavljanje radova.
– Dodali smo montažnu rampu za korisnike s poteškoćama za lakši pristup. Nakon prvih izračuna namjeravamo završiti financijsku konstrukciju, a do tada, morat ćemo živjeti s ljekarnom kakva je – kazao je Bilić.