U prošloj godini zahtjev za smještaj u Sigurnoj kući podnijelo je 115 žena, no samo 17 ih je dobilo priliku skloniti se u njoj od nasilja i nasilnika u obitelji. Zajedno sa njima u kući, čija je lokacija zbog sigurnosti njenih korisnica tajna, bilo je smješteno i 23-oje djece. Brojke su to s kojima ne možemo biti zadovoljni, gotovo 80-ak zahtjeva je moralo biti odbijeno, ali činjenica je da je Koprivničko-križevačka županija napokon dobila adekvatan prostor za smještaj žena i time riješila ovo izuzetno važno pitanje.
Na danas održanoj završnoj konferenciji projekta Novi početak podnesen je rezime aktivnosti provedenih unatrag dvije godine, a koji je rezultirao izgradnjom objekta Sigurne kuće.
– Obiteljsko nasilje, svjedoci smo svaki dan kroz medije, ne događa se nekom drugom, događa se ovdje. Sklonište je otvoreno 06. travnja 2021. i od tad do kraja 2022. su u njemu bile smještene 23 žene i 28-oro djece s tim da smo od travnja do kraja 2022. godine radili u prostoru koji je bio unajmljeni s kapacitetom do osam korisnika. Novi prostor potpuno je opremljen za dostojanstven život, ima 14 smještajnih kapaciteta uključujući ženu i djecu. Da li je to dovoljno? Nije, ali se otvara veća mogućnost i ono što negdje, kad gledamo stari prostor, koji nije imao mogućnosti za proširenje, ovaj prostor je doista prilagođen i za smještaj osoba s invaliditetom – kazala je Marina Švagelj Jažić, predsjednica udruge Hera iz Križevaca koja je partner u projektu. Ovom prilikom predsjednica HERA-e podsjetila je kako ovakve usluge nisu primjerne za financiranje kroz europske projekte.
– Neprestance smo u neizvjesnosti, što utječe na zadržavanje ljudskih kapaciteta, morat će se na nacionalnoj razini naći rješenje za održavanje ovakvih i sličnih socijalnih usluga – rekla je te zahvalila svima koji su sudjelovali u projektu, ali i djelatnicima policije koji su bez poteškoća uskakali i rješavali određene situacije.
Projektne aktivnosti predstavio je Darko Masnec, voditelj projekta.
– Novi početak jedan je od sedam projekata financiran sredstvima iz EU socijalnog fonda i njegova ukupna vrijednost je 9,2 milijuna kuna. Projektni partneri uz Županiju su Udruga HERA i Centar za socijalnu skrb Križevci. Svrha projekta je bila unapređenje sustava podrške i prevencije zaštite od nasilja nad ženama u Županiji, jačanje kapaciteta stručnjaka i podizanja svijesti o pravima žrtava nasilja i žrtvama u obitelji. Ukupna vrijednost aktivnosti koje je provodila Županija je 5,5 milijuna kuna. U okviru projekta izgrađena je i rekonstruirana zgrada koja pruža smještaj za 14 osoba, provođenu su aktivnosti jačanja kapaciteta stručnjaka što je obavljala HERA, obrazovali su se i zaposlili ljudi koji pružaju stručnu pomoć. Podizanje svijesti je također bila aktivnost, promidžba i vidljivost koja je trebala upozoriti na stvari koje se dešavaju, a posljedica čega su smještaj u ovakvim ustanovama – pojasnio je Masnec.
Uz HERA-u i Županiju aktivnost je provodio i Centar za socijalnu skrb kroz pravnu pomoć zaposlenika uključenih u projekt.
Zadovoljan je bio i župan Darko Koren.
– Zadovoljni smo da imamo adekvatan sustav koji brine o žrtvama nasilja u obitelji, svjesna smo županija. Svjedočimo nemilim događajima koji nas potiču da još veće napore uložimo u taj sektor. Obiteljski centar se savršeno uklapa u našu viziju organiziranja sustava koji brine o obitelji i pojedincima kojima je pomoć potrebna. Svi se kunemo u obitelj kao kičmu koja čini organizam, no ona je prilično ugrožena i obitelj kao temeljna vrijednost se nalazi pred mnogim izazovima. Sustav mora imati što veću ulogu. Sigurne kuće su alati koji su nužni u svakoj zajednici, idealno bi bile kada bi bile prazne, no nažalost to nije tako – kazao je Koren.
Nakon što je u petak otvoren novi Obiteljski centar, možemo biti zadovoljni da smo u vrlo kratkom roku dobili dvije socijalne usluge koje se nude ugroženim društvenim skupinama.