Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita u Križevcima i Đurđevcu provodi se već osmu godinu zaredom, a danas je potpisan još jedan Sporazum o suradnji na osiguranju i provedbi ove usluge.
Na samom početku Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije, istaknuo je koliko je ovaj program važan, kao i, naravno, njegova provedba u spomenuta dva grada. Ugovore je potpisao s Matom Devčićem, ravnateljem Opće bolnice dr. Tomislav Bardek, Mirjanom Hanžeković, ravnateljicom županijskog Doma zdravlja, i Draženkom Vadlom, ravnateljicom Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
– Ove godine smo u proračunu osigurali preko 90 tisuća eura za ovaj program, a prošle godine je to u kunama bilo oko 680 tisuća kuna. U 2022. godini kroz ovaj program je ostvareno 4220 specijalističkih pregleda, što je inače 600 pregleda više nego godinu ranije – rekao je župan Koren te dodao kako je ovo pokazatelj kako je usluga itekako prepoznata od strane stanovnika spomenutih gradova.
Inače, u osam godina provedbe programa obavljeno je preko 35 tisuća pregleda, a to potvrđuje koliko je usluga zdravstvene zaštite dostupna svim građanima, istaknuo je župan.
– Liste čekanje u Koprivnici su samim time smanjene. U Križevcima djeluje pet specijalističkih ambulanti, psihijatrija, ortopedija, interna medicina, otorina i urologija, a u Đurđevcu četiri – interna, opća kirurgija, otorinolaringologija i urologija – istaknuo je te dodao kako je Oftalmološka ambulanta u Đurđevcu odnedavno dostupna svih pet radnih dana u tjednu.
Ravnatelj Mato Devčić nadovezao se na župana te rekao kako smatra da je naša županija ispred vremena po mnogočemu te da je ulaganje u ovaj program ‘ulaganje koje se višestruko vraća’.
– Niz specijalnosti koje odlaze u Križevce i Đurđevac omogućavaju na određeni način rasterećenje pružanja zdravstvenih usluga u Koprivnici. Inače, bolnica u Koprivnici bilježi porast broja specijalista i subspecijalista u posljednjih šest godina, te odlazak u Križevce i Đurđevac ne predstavlja problem s obzirom na dovoljan broj liječnika. Radi se o 160 liječnika, od kojih je 100 specijalista ili subspecijalista – rekao je Devčić.
Mirjana Hanžeković, ravnateljica županijskog Doma zdravlja prilikom potpisivanja Sporazuma spomenula je kako je važno što se ovim programom povećala dostupnost specijalista u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
– Rasterećenje bolničkog sustava na ovaj način i povećanje razine dostupnosti i kvalitete zdravstvene zaštite našim pacijentima bez odlaska u bolnicu je nešto na čemu moramo raditi – rekla je M. Hanžeković.
Dodala je kako bez educiranog kadra ne bi bilo ni kvalitete, a to je ono što su zadnjih godina suradnjom svi skupa postigli.
Na samom kraju Draženka Vadla je istaknula koliko je upravo ta sloga ključna.
– U zajedništvu gradimo bolju budućnost i bolju zdravstvenu zaštitu našim građanima i sloga je ključna da bi se ovaj projekt ostvario. Mi smo jedan mali kotačić u ovom procesu, osiguravamo prostor da naši specijalisti mogu pružati zdravstvenu zaštitu u njima – zaključila je D. Vadla.