12.1 C
Koprivnica
Petak, 3. svibnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Nebo otpri se

FOTO Danas jača promjena vremena, moguće olujno nevrijeme
F

Prošli tjedan za dlaku nas je promašila superćelija koja je ušla u povijest europske meteorologije. Kakav će biti razvoj situacije danas, ostaje nam vidjeti.

Ne propustite

Izražena promjena vremena stiže nam danas kasno popodne i navečer, najavljuje Državni hidrometeorološki zavod. Može nam donijeti grmljavinsko nevrijeme praćeno tučom i jakim udarima vjetra. Na snazi je narančasto upozorenje na nevrijeme.

Granica toplog zraka sa Sredozemlja i hladnijeg iz središnje Europe nalazi se nad alpskim područjem. Razvoj olujnih oblaka očekuje se prvo nad Austrijom i Slovenijom, a onda će krenuti prema našim krajevima.

Jača promjena vremena najavljena je za kasno poslijepodne i navečer. Od kasnog popodneva, dakle, moguć je razvoj grmljavinskih nevremena. Mjestimice su moguće jače oluje, lokalno sa značajnim udarima vjetra i krupnom tučom. Po svojoj naravi tuča je lokalna pojava i neće je biti posvuda. No, tamo gdje udari može nanijeti veliku štetu.

Promjena vremena na DHMZ-ovoj prognozi
Prognoza za danas. Promjena vremena donijet će pljuskove i grmljavinu, a možda i nevrijeme. Izvor: DHMZ.

“Djelomice sunčano, ponegdje malo kiše već prijepodne, češće kasno poslijepodne i u noći na četvrtak u obliku pljuskova praćenih grmljavinom, a moguće je i nevrijeme“, prognozira DHMZ za danas. Narančasto upozorenje na grmljavinsko nevrijeme na snazi je od 12 sati do ponoći.

Potencijalno opasna promjena vremena

Da ovo što dolazi nije šala potvrdio je i ESTOFEX, inicijativa koja analizira parametre opasnih vremenskih pojava u Europi. Za danas su veliko područje označili trećom i najvišom razinom opasnosti. Područje obuhvaća čitav sjever i istok Hrvatske.

“Trećom razinom označeni su dijelovi Italije, Austrije, Slovenije, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Srbije, prije svega zbog vrlo krupne tuče i rušilačkog vjetra, zatim i zbog vrlo obilne oborine”, objavio je ESTOFEX.

ESTOFEX prognoza za 19. srpnja
Prognoza rizika od opasnih vremenskih pojava za srijedu, 19. srpnja. Izvor: ESTOFEX.

Razvoj olujnih nevremena očekuje se tijekom popodneva u južnom i središnjem alpskom području. Te bi oluje brzo trebale prerasti u superćelije i krenuti prema jugoistoku. Tijekom večeri moguć je njihov prelazak u dugačak i intenzivan linijski sustav nevremena. U tom bi se slučaju prijetnja od tuče donekle smanjila, ali bi vjetar zasigurno napravio dosta štete na širokom području.

Prekrasne munje iznad Koprivnice

Sinoćnje kratkotrajno nevrijeme iznad Koprivnice donijelo nam je i neke zanimljive prizore. Srećom, nije bilo velike štete; tu i tamo neka slomljena grana ili prevrnuta ograda.

Pogledajte kako je to izgledalo.

Nevrijeme se približava Koprivnici
Foto: Marko Posavec
Nevrijeme se približava Koprivnici
Foto: Marko Posavec
Nevrijeme se približava Koprivnici
Foto: Marko Posavec
Munja iznad Koprivnice
Foto: Marko Posavec
Olujni oblaci nad Koprivnicom
Foto: Marko Posavec
Munja nad Koprivnicom
Foto: Marko Posavec
Munja iznad centra Koprivnice
Foto: Marko Posavec
Povijesna superćelija

Možda se može činiti da je prognoza nevremena od prošlog tjedna, točnije četvrtka 13. srpnja, bila promašena. U Podravini toga dana nije bilo nevremena, samo pljuskova i grmljavine. Sve je prošlo poprilično pitomo.

Međutim, nije puno nedostajalo da područje Koprivničko-križevačke županije pogodi ozbiljno nevrijeme. Jaka superćelija nastala je oko podneva iznad jugozapadne Slovenije te krenula na istok. Putem je golemom tučom bombardirala Krško; gromada leda promjera 14 centimetara postavila je novi rekord za veličinu tuče u Sloveniji.

Nakon toga prošla je sjeverno od Zagreba i onda preko Bjelovara, dakle tik južno od Križevaca i svega dvadesetak kilometara južno od Koprivnice. Nastavila je dalje preko Virovitice Slavonijom i Baranjom, rubno zahvatila jug Mađarske pa preko Vojvodine i Rumunjske sve do Crnog mora.

Radarska slika superćelije od 13. srpnja 2023.
Radarska slika superćelije od 13. srpnja 2023. Izvor: DHMZ.
Snimka superćelije kod Bjelovara 13. srpnja
Superćelija kod Bjelovara 13. srpnja kako ju je iz Šemovaca snimio Mario Mačina.

Sve u svemu, ta je superćelija potrajala gotovo 14 sati i prešla više od 1400 kilometara. Bila je to oluja koja će ući u povijesne zapise europske meteorologije. Njezin je životni put detaljno opisan na Severe Weather Europe (na engleskom). S tim na umu, vjerojatno nikome neće biti krivo što, upozorenju usprkos, nije zahvatila Podravinu i Prigorje. Dvadesetak kilometara zračne udaljenosti takvoj oluji ne znači mnogo. Lako je mogla proći malo sjevernije, a u tom slučaju čitali biste na ePodravini o njenim posljedicama.

Uostalom, prognoze nevremena nisu dovoljno detaljne da bismo znali točno gdje i kada će se dogoditi. One nam govore kolika je vjerojatnost da se nevrijeme dogodi na određenom području u određenom vremenu. To je objašnjeno u ovom tekstu.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Upravo

FOTO Sudar Mercedesa i Škode na poznatom koprivničkom raskrižju, policija je na terenu

Prometna nesreća dogodila se maloprije na raskrižju Starogradske ulice i Ulice kraljice Jelene u Koprivnici. Kako doznajemo, sudarili su se...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×