3.9 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
KOLUMNA: Crtice iz povijesti

Tradicija proizvodnje piva u Koprivnici
T

Ne propustite

 

Postojanje pivnice (cellariuma) u koprivničkoj ulici Futakovec (dio današnje ulice Mihovila Pavleka Miškine) zabilježeno je još 1700. godine. Tijekom 18. stoljeća u Koprivnici se razvila pivovara obrtničkog tipa, koja je zadovoljavala potrebe prvenstveno gradskog područja.

Ona je bila vezana uz djelatnost Gradskog magistrata. To je posve razumljivo jer je i pivovarenje pripadalo u takozvana arendatorna prava gradske općine, koja je ovu djelatnost davala u zakup arendu) najpovoljnijem ponuđaču na javnoj dražbi te time ostvarivala dio svojih prihoda. Arendatorna prava grada Koprivnice bila su raznovrsna, a najznačajniji prihodi slijevali su se u gradsku blagajnu od licitiranja prava na točenje alkoholnih pića, na drvarenje i ispašu u gradskim šumama, maltarinu, pijacovinu itd.

Koprivnička pivovara proizvodila je oko 50 vedara piva, što je bilo na razini ostalih obrtničkih pivovara u ovom dijelu Hrvatske. Vijesti o postojanju pivovare nalazimo u popisu stanovništva iz 1783. godine. U kasnijim dokumentima, iz 1812. godine, nailazimo na Ignaca Sinkovića, prvog do sada poznatog voditelja koprivničke pivovare koja se nalazila izvan gradske utvrde u kući pod kulom. Između pojedinih zakupnika koprivničke pivovare često je dolazilo i do sudskih sporova, čije je rješavanje ponekad dosizalo do Ugarske dvorske komore. Npr. 1814. godine sa Sinkovićem se sporio Josip Uroić. Ugarska dvorska komora je 1817. godine odredila da se pravo pivovarenja i ribarenja ne može davati gradskim činovnicima.

Kasnije se od zakupnika spominju Adam Wolf (1820. i 1821., koji je imao vrlo kvalitetno pivo), Ivan Steinauer (1835.), Joseph Osztrovszky i Ivan Ester (1836. i 1837.) itd. Godine 1861. spominje se pivovara nasuprot kapelice Grantule, a voditelj je bio Antun Kalivoda. Kad je on umro, njegova udovica Marija i kćer Julka prodale su pivovaru Franji Košaniju na javnoj dražbi za 6 005 forinti. Košani nije tu sumu na vrijeme platio, pa je gradski sudac Franjo Kemenović 10. travnja 1862. godine oglasio da će se ponovno održati dražba, uz iskličnu cijenu od ukupno 6005 forinti. Zadnji spomen o organiziranoj preradi piva u Koprivnici nalazimo 1870. godine.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Prometna nesreća

FOTO Vozačica (75) uzela prednost i skrivila sudar, ozlijeđen putnik u drugom autu

Varaždinska policijska uprava izvijestila je kako je završila očevid prometne nesreće koja se dogodila u subotu oko 11 sati...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×