Iako se brojne udruge s područja zaštite životinja trude kako bi se situacija poboljšala, područje brige oko kućnih ljubimaca još uvijek nije u potpunosti regulirano. Kastracija i sterilizacija pasa i mačaka još uvijek je veliki problem na našem području, a pored toga postoji i još uvijek velik broj napuštenih životinja.
Općina Novigrad Podravski sukladno zakonskoj obavezi raspisala je Javni poziv za uslugu skupljanja i zbrinjavanja napuštenih i izgubljenih životinja s javnih površina na području općine.
Pored toga, kako smo već ranije pisali, dogovorene su suradnje s udrugama koje su angažirane na ovom području, pa smo o trenutnoj situaciji razgovarali s načelnikom Općine Novigrad Podravski Zdravkom Brljekom.
– Općine su dužne imati sklonište za životinje koje financiraju ili s druge strane imati ugovor s nekim skloništem za životinje koje preuzima taj posao. U skladu s tim raspisan je i ovaj javni poziv kako bi se nastavilo raditi u tom smjeru zbrinjavanja životinja – pojašnjava.
Nastavlja kako je dio problema riješen u suradnji s udrugama Lajka i Šinterica dobra srca, napravljen je popis pasa i mačaka, a financira se godinama osim čipiranja i sterilizacija i kastracija životinja.
– Suradnja s udrugama funkcionira, ima rezultata i rad je iznimno transparentan – kaže nam.
Ipak, stalno se događa da imaju napuštene životinje ili legla i to velik broj životinja koje nisu čipirane.
– Nije to samo naš problem već kompletne županije, pa i države. Velik se novac izdvaja za zbrinjavanje životinja, a to svakako nije problem koji jedna općina može samostalno riješiti, poglavito iz razloga jer napuštene životinje prelaze s područja jedno općine u drugo – kaže nam.
– Aktualna je ideja da se preko sredstava Europske unije na razini županije financira gradnja skloništa za životinje koje bi bilo za cijelo jedno područje i objedinilo više općina. Potrebno bi bilo pronaći općinu koja ima vlastito adekvatno zemljište, udaljenije od naselja, te bi se na taj način mogao zajednički riješiti ovaj problem – pojašnjava Brljek.
Dodaje kako bi u tom slučaju bili potrebno osnovati ustanovu, koja ne bi bila konkurencija već postojećim centrima za zbrinjavanje koji kako kaže dobro rade svoj posao, a značilo bi to i nova zapošljavanja na području općine gdje bi se projekt realizirao.
Kontaktirali smo zamjenika župana Koprivničko-križevačke županije Ratimira Ljubića kako bi dobili informaciju u kojoj su fazi razgovori oko takvog županijskog skloništa.
– U ovom trenutku je najava javnog poziva kojim bi se takve stvari mogle financirati sredstvima Europske unije, pa čekamo da se on objavi i vidimo koji su uvjeti da bi se uopće mogli prijaviti – kaže Ljubić.
Dodaje kako je Veterinarska stanica Nova sklonište za pse s kojim općine surađuju i treba vidjeti ima li interesa od strane općina da se gradi novo.
– Sve je to trenutno na pojedinačnim idejama, a stav Županije još ne možemo reći dok ne vidimo iskaz interesa od strane Općina jer je pitanje treba li ići u gradnju takvog centra ako su Općine zadovoljne suradnjom koju trenutno imaju s Veterinarskom Nova – zaključuje Ljubić.
Što se kastracije i sterilizacije tiče, čest je bio i otpor ljudi koji svoje životinje drže u dvorištima i smatraju da ih nije potrebno sterilizirati, odnosno kastrirati, a načelnik Brljek kaže nam da rade i na edukaciji stanovništva.
– Četiri puta godišnje izdajemo općinsko glasilo Novogradec koje se besplatno dijeli u domaćinstva i u velikoj većini brojeva objavljujemo edukativne tekstove i slike o tome zašto je važno i na taj način brinuti o životinjama, te koje benefite to za zajednicu donosi – govori nam.
Kaže nam kako u odnosu na period od prije pet i više godina ima rezultata, iako su oni još nedovoljni, ali postoje.