U županiji je do nedavno samo jedna osoba imala AIDS te je bilo petero HIV pozitivnih. No, prošle se godine naglo podigao broj zaraženih te je dijagnosticiran još jedan mještanin koji je bolovao od AIDS-a, a isti je lani i preminuo. No porastao je i broj HIV pozitivnih, što nije zanemarivo, obzirom da ih je u posljednjih devet godina bilo petero.
– Novi je slučaj HIV pozitivnog pacijenta zabilježen lani, dok u ovoj godini postoji sumnja da je pozitivan još jedan pacijent iz županije. Za tog se pacijenta još vrše testiranja i mora se potvrditi, no postoji velika vjerojatnost da je HIV pozitivan – rekla nam je Danijela Pinter, dr. epidemiolog iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
Prema tome, lani se broj zaraženih naglo povećao pa su se praktički u samo par mjeseci pojavila dva HIV pozitivna pacijenta i jedan s AIDS-om.
Prema sadašnjim podatcima, ako se ne uračuna i pacijent čiji nalazi još nisu potvrđeni, u županiji je jedan oboljeli od AIDS-a i šestero je HIV pozitivnih.
Prvi je AIDS u županiji dijagnosticiran 2000. godine i nakon toga tek lani, a taj je pacijent lani i preminuo.
Što se tiče HIV zareženih, prvi je slučaj zabilježen 2004., kada su evidentirana čak trojica, 2007. godine zaražena su dvojica ljudi, a sve do lani nije zabilježen ni jedan slučaj ni AIDS-a ni HIV pozitivnih i onda je naglo zaraženo dvoje ljudi.
Dr. Pinter pak tvrdi da podatci nisu alarmantni, jer se u 10 godina pojavi tek nekoliko zaraženih, što nije velika brojka. Tvrdi da naravno da postoji mogućnost zaraze ako se pacijenti neodgovorno ponašaju, no općenito oni nisu opasni za okolinu i mogućnost zaraze nije velika.
– Oboljeli od AIDS-a i HIV pozitivni se evidentiraju i vode u Zagrebu i tamo se i liječe. Ako pacijent nema teže nuspojave i ako dobro reagira na lijekove, može bez problema živjeti dugi niz godina. Sve ovisi od osobe do osobe – objašnjava ona.
Dr. Pinter kaže da u našoj županiji ne postoji veliki rizik od zaraze, no on uvijek postoji, a da se zarazi, dovoljno je jednom biti neoprezan.
– Ima raznih situacija. Bilo je i suludih slučajeva, gdje je partnet zaražene osobe odbijao koristiti zaštitu – priča ona.
No, kaže da statistički broj zaraženih spolnim bolestima u županiji nije realna slika, jer puno ljudi ni ne prijavljuje spolne bolesti, nego to guraju pod tepih.
Od sifilisa je tako, od 2002. godine, zabilježeno osam zaraženih na području županije. Od kapavca ili gonoreje, od 2004. godine je bolovalo 34 osoba. Klamidijom se pak u isto vrijeme zarazilo 158 mještana županije, a samo lani njih 22-oje.