Održavanjem okruglog stola na temu Izazovi deinstitucionalizacije u Republici Hrvatskoj danas je u koprivničkom Centru za pružanje usluga u zajednici Svitanje privodi se kraju dvogodišnji projekt Zrno nade za nas mlade financiranog iz europskog Socijalnog fonda.
Pojam deinstitucionalizacije obuhvaća pojam izlaska djece, odnosno korisnika u nove oblike skrbi u zajednici, a brojna istraživanja pokazala su da je to najpovoljnije za djecu. Naravno, niti jedan oblik skrbi nije potpuno idealan, postoje određeni izazovi, a upravo o njima govorile su danas u Koprivnici Ivana Borić sa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu i Hana Rižovski iz Centra za pružanje usluga u zajednici iz Selca.
Ravnatelj Svitanja Mladen Fajdetić ovom prilikom je podsjetio da je projekt počeo 30. lipnja 2021. godine i završava 30. lipnja ove godine.
– Želimo podići svijest javnosti o važnosti deinstitucionalizacije i prava ranjivih skupina, posebno na pravo u život u lokalnoj zajednici. Mi smo jedna od rijetkih ustanova koja sve svoje socijalne ustanove provodi izvan institucija, a to su poludnevni boravak, organizirano stanovanje uz sveobuhvatnu podršku, organizirano stanovanje uz povremenu podršku i usluge psihosocijalne podrške. Projektom koji smo započeli prije gotovo dvije godine pokrenuli smo uslugu u gradu Đurđevcu i to za dvije korisničke skupine, za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a druga je skupina djece s problemima u ponašanju – kazao je Fajdetić te pobrojao aktivnosti obuhvaćene projektom.
– Surađivali smo s Muzejom Grada Koprivnice kroz četiri radionice u prethodnom razdoblju, djeca su kroz njih izrađivala tradicijske nakite Podravine. Uključile su se i osnovne škole pa smo povezivali i vršnjačku djecu, najviše škola Braća Radić. Sudjelovali smo u radionicama u organizaciji Knjižnice i čitaonice Fran Galović, osim toga na početku smo organizirali početnu konferenciju gdje smo javnost upoznali s aktivnostima koje provodimo – kazao je ravnatelj te dodao da je vrijednost projekta 5,4 milijuna kuna, odnosno više od 700 tisuća eura.
Ivana Borić kazala je kako je Hrvatska u suvremenim trendovima i transformira svoje ustanove, kako bi korisnici živjeli u što normalnijim okolnostima, ne u velikim ustanovama nego toplim obiteljskim kućama gdje mogu na drugačije načine ostvarivati svoje potencijale.
– Tražimo dobre modele koji će pružati uslugu djeci u zajednicama u kojima stanuju, da je široko rasprostranjena i prisutna na razini cijele Hrvatske, a ne da su centralizirane u većim gradovima gdje kada izdvajate dijete ga doslovno čupate iz njegove sredine. Važno je pružiti uslugu, da imamo široki spektra ustanova, da svako dijete i obitelj zadovolje svoje potrebe – kazala je Borić.
Po pitanju broja djece koje je uključeno u sustav kazala je kako je o brojevima teško pričati.
– Imate različitih kategorija djece, s poteškoćama, koji su izdvojeni zbog problema u obitelji. Nije potrebno govoriti o brojevima, dokle god postoji jedno dijete kojem je potrebna pomoć taj broj je velik i zato moraju usluge biti dostupne. Brojevi se mogu tumačiti ovako i onako, važno je da svako dijete u Hrvatskoj neovisno i teškoćama može ostvariti svoja prava – kazala je Borić.
Okupljene je pozdravila i Maja Blažek, pročelnica za zdravstvo Koprivničko-križevačke županije koja je istaknula da su izuzetno ponosni jer se u Svitanju jako puno radi kad su u pitanju prava djece te obećala i daljnju podršku kako bi njihovi korisnici bili što sretniji i zadovoljniji.