Uz malo mašte, vodstva, inspiracije i puno, puno znanja, Monika Golubić svojim je izumom oduševila na nedavnoj Izložbi inovacija u Ivanić Gradu.
Ta je učenica 4. b razreda Strukovne škole u Đurđevcu, smjer tehničar za računalstvo, uzela dobro poznati inventar mnogih dvorišta i garaža, bicikl Pony, i pretvorila ga u pravu malu elektronikom pogonjenu zvjerku na dva kotača.
Na to se odlučila, kako nam je rekla, zato što je željela nešto novo, nešto svoje.
– Za završni rad nisam htjela raditi ponuđene teme nego nešto novo, inovativno i zanimljivo, da iskažem svoje znanje kroz četiri godine – rekla je Monika.
Za električni bicikl trebalo joj je oko pola godine rada, po nekoliko sati svakoga vikenda. Najveći je izazov bilo uopće pronaći materijale i odlučiti se za pogon koji će biti na biciklu.
– Prvo sam, uz pomoć svog mentora, morala osmisliti kako i s kojim materijalima raditi, kakve motoriće, potenciometre uzeti. S mentorom sam radila izračune za motorić, brzinu, jačinu potenciometra… – prepričava Monika.
Za pogon je odabrala pomalo neobičan motorić, za kakav laiku možda i ne bi odmah palo na pamet da uopće može pogoniti bicikl.
– Pogon na koji se bicikl pokreće je stari motorić brisača automobila koji mi je ustupio moj tata, koji mi je i pomogao oko rada. Za bateriju sam uzela Duracell akumulator, koji je smješten na paket-treger i učvršćen. Prijenos je lančani sa zadnjeg kotača i ide na motorić, koji je također smješten na zadnjem kotaču. Brzinom se upravlja na potenciometar. Bicikl treba potjerati na pedale 2-3 kruga i tada se potenciometrom namjesti brzina. Budući da je to stari Pony bicikl, lako ga je i prevoziti s jednog mjesta na drugo jer ga je u sredini moguće sklopiti – pojašnjava kreativna učenica.
Bicikl dostiže brzinu od 15 km/h, nizbrdo i 20. Uz postojeću bateriju, izdrži i do 30 kilometara. Njime će, osim što je predstavljala svoju školu na Izložbi inovacija, doći i na obranu završnog rada u lipnju te, nada se, i obraniti ga. A tu neće biti kraj njenog posebnog Ponyja.
– Moglo bi ga se i poboljšati dalje. Umjesto napajanja na akumulator dalo bi se napraviti napajanje solarnim panelima, jači motorić ugraditi i takve sitnice, još bolji i brži prijenos… – nabraja Monika.
Za budućnost već ima planove. Zahvaljujući odličnim rezultatima u školi, osigurala je mjesto na osječkom FERIT-u, još samo treba riješiti maturu, koje se, kako kaže, ne boji. A ne boji se ni onoga što je možda čeka nakon toga.
– Nakon faksa ću vidjeti kakav bude razvoj situacije. Plan je ostati u Hrvatskoj i naći posao u struci, ali nikad se ne zna što život nosi – zaključuje mlada inovatorica.