16 C
HT PRVA LIGA

FOTO Velika pobjeda u Velikoj Gorici, Slaven Belupo izborio tri boda u snježnoj rovovskoj bitki

Riječ je o zaostalom susretu 11. kola domaćeg prvenstva.

Ognjen Mudrinski na sjajan je način otvorio sezonu. U prvome je kolu dvama pogocima dotukao Varaždin u pobjedi 1-5, dok je tjedan dana kasnije gotovo samostalno na isti način pobijedio Slaven Belupo (1-2). Zabio je u 86. minuti pa u sudačkoj nadoknadi i tako poništio Glavčićevu realizaciju s kraja prvoga poluvremena.

Koprivnički sastav danas je imao priliku uzvratiti im za poraz u kojemu su pružili dobru igru. U sklopu zaostalog 11. kola HT Prve lige momčad trenera Tomislava Stipića gostovala je u Velikoj Gorici. I to na bijelome terenu, s obzirom na to da je par sati prije prvog zvižduka današnjeg glavnog suca Ivana Bebeka Hrvatsku ukrasio premijerni ovosezonski snijeg.

Litavski strateg Valdas Dambrauskas pred utakmicu pohvalio je Farmaceute, rekavši kako su dobro organizirana, uigrana momčad kojoj je najvažnije zaustaviti protivnika.

U prvih 11 domaćina našli su se vratar i kapetan Kahlina, stoperi Steenvoorden i Jovičić, bekovi Čabraja i Doka, zatim Kalik i Babec kao defenzivni veznjaci ispred kojih je bio stasiti Suk. Mjesta na krilima zauzeli su Lovrić lijevo i Špikić desno, dok je spomenuti Mudrinski bio napadač Gorice.

Kapetani dviju momčadi, Goran Paracki i Kristijan Kahlina // Foto: NK Slaven Belupo

Stipić se, s druge strane, odlučio još jednom za Filipovića na vratima. Trojku u zadnjoj liniji činili su Soldo, Paracki i Božić. Ispred njih bio je Mlinar kao defenzivno orijentirani veznjak. Bliže suparničkim vratima bili su Glavčić i Lulić, kojima su potporu s lijeve strane činili Goda i s desne Bogojević. Napadački dvojac činili su Etoundi i Krstanović.

Želja za igrom u nemogućim uvjetima

Kako je teren, osim šesnaesteraca, bio potpuno pod snijegom, igračima oba sastava želja za igrom po podu i razvijanjem napada od zadnje linije nije bila dovoljna. Jednostavno, bili su osuđeni na najjednostavnije poteze i podizanje lopte.

Neovisno o uvjetima, Lovrić je kao najopasniji igrač Gorice prvi put ozbiljno zaprijetio u 14. minuti kada je njegov udarac zaustavio Filipović. U 16. minuti odgovorio je Božić, također udarcem iz gužve, pogodivši bivšeg Slavenaša Jovičića. Bebek je uzeo trenutak, poslušao izvještaj VAR sobe i rekao kako nije bilo kažnjivog dodira. Par trenutaka kasnije, glavni je sudac samostalno odlučio provjeriti situaciju u kojoj je Bogojevićev pokušaj ubačaja završio na ruci Špikića. Tražili su gosti najstrožu kaznu, ali uzalud – Bebek je odlučio kako neće biti kaznenog udarca. Dojam je kako je u oba slučaja riječ o dobrim prosudbama.

Rani potez povukao je Stipić. U 33. minuti Etoundi je napustio igru, a ušao Knöll. Nije se činilo kako kamerunski napadač ima problema s ozljedom. Nije bivšem mladom njemačkom reprezentativcu trebalo dugo kako bi testirao Kahlinu. Ali, ostalo je samo na testu, i to dosta lakom za protivničkog vratara. Deset minuta kasnije, atraktivno je primio loptu na prsa te s vrha 16 metara svojevrsnim škaricama pucao iznad grede.

Prije no što su se Slavenaši i Goričani smrznuti zaputili prema svlačionicama, Lovrić je još jednom pucao, još jednom neprecizno.

Sretno i spretno Soldo je zabio jedini pogodak na utakmici!

U toploj svlačionici domaćina nakon prvih 45 minuta ostao je Špikić čime je Dambrauskas na Stipićevog Knölla odgovorio snažnim Matarom.

Prekršaj koji je Goda izborio pokazao se presudnim. Loptu je uzeo Mlinar, centrirao i na drugoj stativi pronašao Soldu koji je glavom pucao u pod, a lopta se odbila iznad nemoćnog i inače vrlo dobrog Kahline. Slaven Belupo u 54. minuti vodio je 0-1! Inače, snimka pogotka pregledavana je par minuta jer je pozicija gostujućeg stopera pri ubačaju bila sumnjiva. Vijećalo se, razgovaralo, promatralo i procjenjivalo, pa i donijelo odluku – pogodak je regularan.

Premda je imao vodstvo, Slaven se nije okrenuo isključivo čuvanju rezultata. Stipićevi su izabranici stvarali prilike i poluprilike, s time da su osobito raspoloženi bili Knöll u vrhu te Glavčić i Goda na lijevoj strani. Nepošteno bi, dakako, bilo ne istaknuti zadnju liniju koja je redovito blokirala udarce.

Sama završnica, međutim, pripala je Gorici. Bacili su sve u napad, pokušali izjednačiti i doći do boda. Najbliže je bio Lovrić u 95. minuti. Dobio je dugu loptu, zavukao se iza obrane plavih i pucao iz prve. No, ostao je na osam pogodaka jer je Filipović odlično intervenirao i zaustavio pokušaj opasnoga krila.

Tako se ovoga puta, srećom, nije ukazao Mudrinski, kao niti jedan od njegovih suigrača. Slaven Belupo upisao je pobjedu i tri velika boda u Velikoj Gorici, na teškom gostovanju kod momčadi koja se dosad pokazala kao kandidat za sami vrh. Dakako, valja u obzir uzeti i teške uvjete u kojima su se Farmaceuti bolje snašli. Izdvojimo kako je trener Stipić, sada već u sebi karakterističnom stilu, pobjedu proslavio klizanjem na prsima po snijegu. Zatim su, uhvatile su i to kamere, isto učinili svi zajedno.

Slaven Belupo četvrtom je pobjedom preskočio Rijeku – koja, doduše, ima četiri utakmice manje – te se sa 17 bodova nalazi na petome mjestu. Gorici je, s druge strane, ovo bio treći poraz, a imaju šest bodova više od današnjih protivnika, uz utakmicu manje i nalaze se na trećem mjestu.

U sljedećem kolu, za vikend, Farmaceuti će igrati protiv zagrebačkog Dinama.

HT Prva liga, zaostala utakmica 11. kola, srijeda 2. prosinca, 17 sati, Velika Gorica:

Gorica – Slaven Belupo 0-1 (0-0)