10.8 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 4. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
NEOBIČNI PLIVAČI

VIDEO Čitatelji nam javljaju da je Šoderica puna meduza, saznali smo sve o ovoj pojavi
V

Nisu opasne za ljude kao njihovi morski srodnici. Iako pripadaju skupini organizama žarnjacima, žarnice su im slabije i ne mogu probiti ljudsku kožu,

Ne propustite

Kako nam je snimkom potvrdio čitatelj ePodravine Dragan Pongrac, veći brojprozirnih organizama mogao se vidjeti u subotu navečer kako pliva podravskim jezerom.

Dragan je toga popodneva stigao na kupanje u pratnji supruge Valentine i kćerke Izabele koja je prva i uočila neobične plivače u vodi.

– Bili smo na starom djelu Šoderice. Izabela je bila u vodi na luftiću i primijetila je da u vodi oko nje plivaju bijeli klobuci. Kako je ljubiteljica flore i faune, odmah ih je nekoliko uhvatila. Stavili smo ih u bocu, kratko promatrali, sve to zabilježili kamerom mobitela pa pustili natrag u vodu – objasnila je Valentina koja nam je otkrila da je ostala iznenađena ovom pojavom, ali ih se nije uplašila.

Riječ je, naravno, o slatkovodnim meduzama.

O ovoj smo pojavi već izvještavali pred nekoliko godina. Da je doista riječ o meduzama potvrdio nam je tada biolog Goran Šafarek. Kako je objasnio, meduze ne žive samo u moru, već i u slatkoj vodi pa tako jedna vrsta živi u Šoderici i drugim šljunčarama. Radi se o vrsti Craspedacusta sowerbyi.

– Kao i mnoge druge meduze, ova vrsta se pojavljuje u dva oblika – kao sjedilački polip i kao pokretna meduza promjera do 2,5 centimetra. Meduze se izbacivanjem vode polagano kreću. Izgleda kao da pulsiraju. Polip je veličine svega jedan milimetar i jako ga je teško vidjeti. Najčešće se više polipa nastani na školjki trokutnjači ili glatkim oblutcima – pojasnio je Šafarek.

Dodao je da je meduze u Šoderici teško zamijetiti tijekom dana jer su tada bliže dnu zbog životinjskog planktona kojim se hrane. U ranim večernjim satima, kaže, meduze se polako uzdižu prema površini. Hrane se sitnim planktonskim rakovima – veslonošcima i rašljoticalcima.

– Krajem ljeta dolazi do prave eksplozije ovih mekanih i prozirno-bijelih organizama, pa se čini da snijeg pada u zelenoj vodi. Topla voda pogoduju njihovom razmnožavanju pa se ljeti događa pravi boom u populacijama – rekao je Šafarek. Naglasio je da se slatkovodne meduze pojavljuju u vodi dobre kvalitete tako da kupači ne moraju strahovati za svoje zdravlje.

– Neki čak misle da su one pokazatelji čistijih voda. Također, nisu opasne za ljude kao njihovi morski srodnici. Iako pripadaju skupini organizama žarnjacima, žarnice su im slabije i ne mogu probiti ljudsku kožu – tvrdi koprivnički ekolog i dodaje da ovaj stanar na šodericama nije autohton, kao uostalom ni sunčanica, amur, pastrvski grgeč (bass) i druge vrste riba te drugi organizmi poput nedavno otkrivenog mramornog raka.

– Slatkovodne meduze su strane vrste koje su u naše vode dospjele iz Azije. Prije nekih 15-ak godina zabilježene su u Srbiji i Slavoniji, a prije sedam-osam godina u Šoderici – završio je Šafarek.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

LISTA SRAMA

POREZNI DUŽNICI Firma iz Stiske natukla pola milijuna eura duga, jedna podravska obitelj duguje 3,8 milijuna eura!

Greenbird medical iz Molvi Greda, nekadašnja fantomska firma Kristijana Krezića em je u stečaju, em je uvjerljivo najveći porezni...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×