Vuk Vuković (32), ekonomist i analitičar sa Sveučilišta u Oxfordu, gostovao je jučer u emisiji Nedjeljom u 2, prenosi Index.hr. U razgovoru s voditeljem Aleksandrom Stankovićem, predstavio je tri mjere kojima bi zaustavio kriznu likvidnosti, odnosno, kako je rekao, krizu novca.
– Prva stvar je otpis svih davanja prema državi. Dakle, ne odgoda nego otpis davanja prema državi, konkretno doprinosa, prireza, poreza, lokalnih davanja, na rok od najmanje tri mjeseca na početku, plus još tri mjeseca ako bude potrebno. Druga stvar je moratorij na kredite na 12 mjeseci onima koji su zatvoreni i trenutno ne rade te građanima koji su ostali bez izvora prihoda, kao i zamrzavanje kamata. Treća stvar je subvencioniranje minimalnih plaća onim radnicima zaposlenima u firmama koje su zatvorene ili teško pogođene. Subvencioniranje plaća i jeftine kredite je Vlada već stavila u proceduru i to je dobro. Ali ono što je tu problem su neki kriteriji. Inzistira se na stvarima koje su realno birokratske i ne možemo na taj način razmišljati. Ne možemo diskriminirati firme zbog raznih razloga, primarni cilj treba biti zaštita radnih mjesta – smatra Vuković, dodajući ukidanje parafiskalnih nameta kao dugoročno važan element o kojem valja razmišljati.
Iako sada svi ponajprije razmišljaju o zdravstvenoj krizi, napomenuo je kako je nužno razmišljati i o ekonomskoj koja će doći. Njegovo je mišljenje, kaže, kako su prve 63 mjere Vlade bile dovoljne, no stvari se svakodnevno mijenjaju.
– Trebali bi se fokusirati na osiguravanje povjerenja u sustav. Jako je bitno u ovom trenutku dati povjerenje da se situacija može riješiti. Ne treba nipošto dizati paniku, ali (brojke) treba shvatiti ozbiljno i da reakcija bude brza i pravodobna. Vlada treba imati na umu par stvari. Prvo, odlučnost u donošenju mjera, brzina je jako bitna u ovom slučaju. Drugo, bitno je da se pouzdamo u znanost i struku, slično kao i kod pandemije. Kod pandemije smo to napravili jako dobro. Dakle, svi su se pouzdali u rješenja s aspekta znanosti i struke, da donesu prave poteze da suzbiju zdravstvenu krizu. Trebamo se na isti način nositi s ekonomskom – rekao je Vuković.
Glede privatnog sektora, objasnio je kako će prihodi pasti, a turizam biti jako loš. Smatra da dio javnog sektora poput zdravstva i policije ne treba imati nikakve rezove, ne treba dirati ni mirovine, ali se povlaštene moraju smanjiti.
– Javni sektor treba podijeliti u dva dijela, produktivni i neproduktivni. U neproduktivnim dijelovima su ljudi politički nametnuti. Nijedna vlada takve ljude neće rezati, pa nam slijedi zaduživanje i ja ne očekujem velike rezove hrvatske vlade u tom dijelu. U ovom trenutku treba napraviti sve što treba kako bi se spasilo gospodarstvo. Cilj je pustiti ogromne iznose likvidnosti u gospodarstvo poput Njemačke koja će uložiti 20 posto BDP-a za spas vlastitog gospodarstva. Hrvatska vlada treba vidjeti primjere ostalih zemlja i slijediti ih – izjavio je Vuković, kasnije dodavši kako će situaciju pratiti porast populizma.
Također, protiv je smanjivanja plaća vladajućih na minimalac jer, rekao je, oni sada stalno rade.
– Javni sektor kroz dvije godine mora ići u drastičnu promjenu, micanje podobnih, a postavljanje sposobnih – naglasio je, prenosi Index.hr