Posjetitelji će virtualno moći doživjeti bitku s turcima te putem 3D animacije sudjelovati u borbi i među braniteljima i u turskom taboru.
Bivša zgrada Prekršajnog suda u Đurđevcu na kružnom toku u Starogradskoj ulici zjapi prazna, no gradski oci prepoznali su njen turistički potencijal, zbog lokacije u blizini Staroga grada, te mogućnost uklapanja u program Picokijade.
Tamo će, ovisno o sredstvima koje će dobiti iz Ministarstva turizma, biti smješten suvremen, interaktivan i multimedijalan Posjetiteljski centar.
– Centar mora sadržavati priču baziranu na kulturnoj znamenitosti, a to je u ovom slučaju, naravno, Picokijada. Na katu će se smjestiti sobe, a svaki će kabinet imati svoju tematiku. Osim Picokijade, pričat ćemo i regionalnu priču i o Đurđevačkim pijescima, naivi, Dravi, Bilogori – rekao je Martin Mahović, voditelj odsjeka za gospodarstvo i razvojne projekte.
Posjetitelji će virtualno moći doživjeti bitku s turcima te putem 3D animacije sudjelovati u borbi i među braniteljima i u turskom taboru. Bit će tu i niz drugih zanimljivih sadržaja.
– Primjerice, imat ćemo multimedijalnu ploču peski, na kojoj će se klikom moći vuči životinje u svoja staništa, smještati flora i fauna – priča Mahović.
Projekt je prijavljen na natječaj Hrvatske turističke zajednice te bi ministarstvo trebalo sufinancirati izradu projektne dokumentacije.
Uvjeti natječaja, osim da centar ima svoju priču baziranu na kulturnoj znamenitosti, bili su da zgrada ima turističko-informativni centar sa suvenirnicom i ugostiteljski sadržaj.
– Taman se poklopilo da smo u prizemlju zgrade već smjestili naše udruge vinara tako da će tamo zaživjeti vinoteka s jednostavnom prehranom, a prezentirat će se i proizvođači vina, meda, sireva – objašnjava Mahović.
Dodaje da se trenutno čeka da novi ministar turizma potpiše odluku o sufinanciranju.
– Prošli smo dva kruga natječaja, prezentirali smo im projekt, građevinsku dozvolu imamo, a sve ovisi o visini sredstava koje će nam odobriti – kaže Mahović.
Vrijednost građevinskih radova, prema njegovim riječima, je pet milijuna kuna, dok multimedija košta sedam milijuna kuna.
– Ako ne dobijemo sav iznos od ministarstva, da bi se osigurali, radimo i projekt da bi ostvarili 40 posto sufinanciranja za energetsku obnovu zgrade preko Fonda za zaštitu okoliša da se riješi pročelje, fasada, krovište, stolarija – objašnjava Mahović.
U planu je da se još ove godine do Picokijade krene u energetsku obnovu vanjskog dijela zgrade.