5.2 C
Koprivnica
Nedjelja, 22. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
TRAŽILI LIJEK ZA DIJABETES

Znanstvenici slučajno otkrili potencijalnu terapiju za mršavljenje. Laboratorijski miševi počeli su doslovce ‘znojiti salo’
Z

''Sjajili su na svijetlu. Oni koji su dobili tretman (TSLP) uvijek su blistavi. Nisam znao što to znači. Kada su bili puno gubili na težini, rekao bih da su gotovo pa bili sluzavi'', rekao je profesor Taku Kambayashi sa sveučilišta u Pennsylvani

Ne propustite

Slučajna znanost je najbolja. U prilog tome ide i činjenica da je penicilin – lijek koji je promijenio svijet moderne medicine – otkriven sasvim slučajno, piše RTL. Stoga, kada su znanstvenici sa sveučilišta u Pennsylvaniji počeli tražiti lijek za dijabetes tipa 2 i slučajno otkrili potencijalni lijek za mršavljenje, bili su itekako iznenađeni, piše IFL Science.

Sluzavi miševi koji sjaje

Znanstvenici su rezultate svog eksperimenta na miševima kojim su pokušali naći lijek za dijabetes tipa 2, objavili u časopisu Science. Umjesto očekivanog rezultata, doživjeli su neočekivan obrat – miševi su kroz kožu počeli izlučivati sluzavu tvar.

Nakon analize utvrdili su da se zapravo radi o masnom tkivu koje su miševi počeli prekomjerno ‘znojiti’ zbog dobivenog tretmana.

”Sjajili su na svjetlu. Oni koji su dobili tretman (TSLP) uvijek su blistavi. Nisam znao što to znači. Kada su bili puno gubili na težini, rekao bih da su gotovo pa bili sluzavi”, rekao je profesor Taku Kambayashi sa sveučilišta u Pennsylvaniji.

A o čemu se zapravo radi? O TSLP-u, timičnom stromalnom limfopoetinu, odnosno proteinu koji pripada obitelji citokina, koji su zaduženi za kontrolu aktivnosti imunoloških stanica. Za njega se ranije ispostavilo da aktivira imunološke stanice koje kontroliraju upalu, nešto što je od ključne važnosti za sprječavanje dijabetesa tipa 2 i pretilosti.

Visoke stope pretilosti

Znanstvenici pretpostavljaju da ako bi TSLP mogli unijeti u tijelo pomoću virusnog vektora (kao što se rade virusna vektorska cjepiva), mogli bi potaknuti imunološki sustav da djeluje protiv bolesti.

U sklopu toga, TSLP su spojili s adenovirusnim vektorom: Metoda je to koja se trenutno upotrebljava u različitim eksperimentalnim terapijama. Nakon ubrizgavanja spoja, miševi su ubrzano počeli gubiti na masi kroz sekreciju sebuma. TSLP je uzrokovao migraciju T stanica u žlijezde koje su potom lučile puno više sebuma, odnosno uobičajenog oblika masti (WAT).

Tijekom studije, miševi su izgubili oko pola njihovog cijelog obujma masnog tkiva, posebice onog koji obavija vitalne organe.

Implikacije ovog slučajnog otkrića mogle bi biti značajne. Pouzdana metoda za gubitak kilograma je izuzetno potrebna, uzevši u obzir veliki porast stope pretilosti među stanovništvom.

No, osim toga, takva metoda bila bi od velike pomoći i pri liječenju kožnih bolesti, poput ekcema. Ipak, za konkretnije zaključke potrebna su opsežnija i na siguran način izvedena klinička ispitivanja.

Laboratorijski bijeli miš
Ilustracija: Twenty20
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Supersport HNL

Kišna Rujevica ugostila Slaven: Farmaceuti se hrabro otvorili pa izgubili 2:0

Farmaceuti su danas kod Rijeke zaključili prvi dio polusezone Supersport HNL-a. Rijeka je pobjedom htjela zaključiti "jesen" na prvome...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×