Ministarstvo poljoprivrede 20. ožujka objavilo je kako nema dokaza da se kućni ljubimci i druge domaće životinje mogu zaraziti koronavirusom.
– U preporukama koje je izdalo Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo za opću javnost, podsjećaju na pridržavanje preporuka općih mjera zaštite u koje svakako ulazi pranje ruku nakon kontakta sa životinjama i životinjskim proizvodima – stoji u priopćenju ministarstva.
Je li došlo do većeg napuštanja umiljatih prijatelja ili, pak, povećanog udomljavanja uslijed više sati slobodnog vremena s poznatom krilaticom #ostanidoma na umu, provjerili smo u skloništu za životinje Ottova kućica te u Udruzi Šinterice dobra srca.
Šinterice dobra srca
Situacija je dosta loša, odmah nam je kazala Nina Verčević iz udruge Šinterice dobra srca. Problematika se odnosi na činjenicu da ne mogu računati na donacije privatnih obrta i ostalih građana kada, naravno, velik dio njih nema prihode te ne zna hoće li uopće zadržati posao.
– Koronavirus odrazio se na sve, pa tako i na nas. Ne usudimo se uzeti veće projekte, veterinari također rade samo na hitnim slučajevima zbog čega su sterilizacije na mirovanju. Strah nas je troškova, živimo od donacija. Strah nas je zaduživati se i uzimati prevelik broj životinja. Naravno, nađemo li skotne mace, sterilizirat ćemo ih – govori N. Verčević, dodajući kako su se posvetili uređenju prostora oko Mačkovca.
Uskoro kreće sezona mačića. Kao i svake godine, to vrijeme karakterizira veći broj napuštenih četveronožnih, umiljatih životinja, zbog čega je situaciju teško povezati s koronom i eventualnim – ali, ponavljamo, neopravdanim – strahom od prijenosa virusa putem njih, objasnila nam je sugovornica.
– Dosta se ljudi javilo da nam želi predati mačiće, ali se nisu pozivali na koronavirus – napominje N. Verčević, a kazala nam je i kako nisu dobili propusnice zbog čega ne mogu intervenirati bude li potrebno, već se snalaze kako znaju i umiju.
S druge strane, broj udomljavanja mačića u nove obitelji nije stao. Ukoliko je netko nedavno, u nekom izolacijskom, dosadom obilježenom trenutku odlučio udomiti životinju, neka razmisli kako mu u budućnosti neće biti dosadno, a o novom će članu obitelji netko morati brinuti.
Ottova kućica
Voditelj skloništa Ottova kućica Ratimir Juršetić pojasnio nam je kako kod njih nema problema. Na vrijeme su se opskrbili dovoljnom količinom hrane, dodaje.
– Psi, naravno, nisu kutije. Ne mogu ostati bez hrane, to su živi organizmi. Dvije ekipe svakodnevno rade, jedna je u azilu, a druga radi od kuće, kako se kaže. Sve najbitnije stvari normalno obavljamo. Psi na ulici sada nisu problem, po dojavama komunalnih redara rješavamo najvažnije slučajeve – odgovorio je Juršetić.
Nastavio je kako koronavirus kod pasa odavno postoji, ali ne izaziva respiratorne simptome, već je riječ o enterovirusu koji izaziva upale crijeva, želudca i tome slično. Naravno, i cjepivo je godinama prisutno.
– Prijenos virusa na ljude nije dokazan. Higijenske navike poštujemo kao i inače, nema straha – dodao je Juršetić.
Iako je udomljavanje, kaže, malo usporilo, nije potpuno stalo. Zainteresirani uz prethodnu najavu te poštujući sve propisane mjere tijekom skraćenog radnog vremena od 12 do 14 sati mogu doći i odabrati svojeg novog najboljeg prijatelja.
– Pas se ne uzima iz dosade. Udomljavanja imamo, ali ne toliko puno. Prošli mjesec bilo je desetak, što je još uvijek premalo – priča Juršetić, zaključujući kako su svi psi sterilizirani ili kastrirani i čipirani te pojedinac udomljavanjem dobiva veliku odgovornost.