Danas je u prostorijama Županije uprave Koprivničko-križevačke održana konferencija za medije u organizaciji Stožera civilne zaštite na temu prihvata i zbrinjavanja izbjeglica s područja Ukrajine.
Prema dostupnim informacijama s današnje presice, u županiju u posljednja je dva dana stiglo 94 izbjeglice iz Ukrajine, mahom žene i djeca koji su pobjegli iz ratom zahvaćene Ukrajine.
– Do jučer smo na području županije zabilježili 21 osobu izbjeglu iz Ukrajine koje su većinom bile smještene u privatnim smještajima, kod prijatelja, rođaka ili u nekim drugim unaprijed dogovorenim smještajima. Tijekom današnjeg jutra i prijepodneva, u Hotelu Picok u Đurđevcu koji je jutros mobiliziran stiglo je 73 izbjeglice iz Ukrajine, većinom žene s djecom. Pristiglim izbjeglicama pružena je medicinska pomoć, testirani su na koronavirus te im je ustupljena hrana i napitci. Troje izbjeglica bilo je pozitivno na koronavirus, dok je jedno dijete imalo medicinskih smetnji i zajedno je s majkom odvedeno na Zavod za pedijatriju u koprivničku bolnicu. Izbjeglice su iscrpljeni i jako umorni, ali u narednim satima će se smjestiti u sobe i dobiti prijeko potrebni odmor – rekao je Ratimir Ljubić, načelnik Županijskog stožera civilne zaštite i dožupan.
Uslijed izbjegličke krize, Koprivničko-križevačka županija bit će u potpunosti spremna na prihvat izbjeglica, ako za to bude potrebe, pošto je većina izbjeglica u tranzitu.
– Stožer je razmatrao i o uspostavi prihvatnog centra na području Koprivničko-križevačke županije, tako da je za prihvatni centar odabrana sportska dvorana Srednje škole Koprivnica, a kao rezervna varijanta odabrana je dvorana Osnovne škole u Goli. Predviđen kapacitet u dvorani Srednje škole Koprivnica je 80 ležaja, ali tamo će se izbjeglice moći zadržati samo 48 sati, nakon čega će za njih morati naći neki prihvatljivi smještaj. Sve službe su spremne za svoje djelovanje i čekamo odluku Nacionalnog stožera za mobilizaciju. Također, apeliramo na sve sugrađane koji žele prihvatiti izbjeglice, da se to radi sustavno i organizirano, te da se prihvatilište prijavi putem redovne službe 112. Bilo je dosta upita i o humanitarnoj pomoći, sva društva Crvenog križa na području Koprivnice, Križevaca i Đurđevca primaju humanitarnu pomoć, a građani se ovog trenutka mogu orijentirati na donošenje prehrambenih proizvoda i higijenskih potrepština – zaključio je Ljubić.
Osim smještaja, prehrane i higijenskih potrepština, izbjeglicama i djelatnicima Civilne zaštite od velike pomoći bit će i prevoditelji.
– U fazi je priprema prihvatnog centra, a ono što je važno za napomenuti je da nam u ovom trenutku treba pomoć prevoditelja ukrajinskog i ruskog jezika kako bi izbjeglicama olakšali komunikaciju i njihove potrebe – rekao je Miroslav Blažotić, voditelj Službe civilne zaštite Koprivnica.
Osim načelnika i dožupana Ljubića te voditelja Službe civilne zaštite Blažotića, press konferenciji prisustvovao je i Miroslav Puž, načelnik Policijske uprave Koprivničko-križevačke.