Mnogi su Podravci, i ne samo Podravci, u posljednjih godinu dana već ostali bez svog liječnika obiteljske medicine. Kako ne bi ostali bez usluge, sustav se “krpa” zamjenama, no jasno je da će, nastavi li se ovim tempom – doći do “pucanja”. U skorije vrijeme tisuće pacijenata u Podravini mogli bi ostati bez svojih liječnika.
Prema našim saznanjima, moguće je da se to dogodi u sljedećih nekoliko mjeseci do godine dana. Mladi liječnici odlaze na specijalizacije, mnogima obiteljska medicina nije “napeta”, neki su liječnici i liječnice nažalost prestali s radom zbog zdravlja, a pred nekim uglednim liječnicama obiteljske medicine je i zaslužena mirovina.
Tisuće pacijenata bez liječnika…
Uđete li u zgradu Doma zdravlja u Koprivnici neka vas ne iznenadi činjenica da nema gužve kakva je nekad znala biti. Naime, kod nekih ordinacija zaletjet ćete se u zaključana vrata ujutro i popodne, dok neke rade u samo jednoj smjeni. Uvjete za mirovinu, doznajemo, navodno ima i poznata liječnica dr. Lidija Kurtek, a tu je i dr. Zdenka Vodjerek-Matica. Obje bi mogle u mirovinu. Zamjene se ne naziru, a radi se o najmanje dvije tisuće pacijenata.
To su samo dva primjera iz Koprivnice, a takvih ima i u općinskim ordinacijama. Recimo, Hlebine i dr. Mansour El Bahtity – on već ima uvjete za mirovinu.
Rasinja je, primjerice, ostala bez mlade liječnice koja je počela raditi 2022. Dr. Tea Zdunić dobila je specijalizaciju i otišla. Rasinjski kraj “krpa” također mlada, ali đelekovečka liječnica dr. Lina Kupsjak. Đelekovec je pak posebna priča, nakon što nisu imali liječnika iz mirovine je neko vrijem radila Dr. Katar, da bi potom došla mlada dr. Tihana Kuljiš. Ona je isto počela raditi 2022. godine i kako doznajemo, bila tek nekoliko mjeseci. Nakon nje iz Molvi je pak došla navedena dr. Kupsjak. I ona navodno očekuje specijalizaciju.
Ovaj problem nije lokalan nego nacionalan, i prema predviđanja osoba iz zdravstvene skrbi, vrlo skoro bi se moglo dogoditi da bez svojeg liječnika ostane četvrtina Hrvata. Manje plaće u odnosu na ostatak sustava, nezainteresiranost mladih za obiteljsku medicinu i prosječna dob liječnika obiteljske medicine 53 godine samo su neki od razloga. Dodajmo i kako je čak 700 liječnika obiteljske medicine starije od 60 godina.
Poticaji očito nisu dovoljni
– To nije problem samo naše županije nego cijele Hrvatske. Općine, gradovi i županije te županijski ravnatelji Domova zdravlja unatoč naporima koje ulažu, nažalost ne mogu previše utjecati na rješenje problema – ističe Mirjana Hanžeković.
Ističe kako njen Dom zdravlja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave stalno provodi mjere kojima nastoji zadržati liječnike u našim sredinama.
– Tijekom posljednjih nekoliko godina poticali smo ostanak liječnika u ruralnim sredinama isplatom financijskih sredstava jedinica lokalne samouprave na godišnjoj razini. Usto i osiguranjem stambenog pitanja. Županija dodatno subvencionira kamate za stambene kredite liječnika, a tu mjeru koristi gotovo 40 liječnika – navodi ravnateljica.
Uz činjenicu da je liječnika sve manje, oni koji rade suočavaju se sa svakodnevnim administrativnim poslovima koji smanjuju vrijeme za izravan rad s pacijentom.
– Zbog velike fluktuacije i opterećenja broja pacijenata te spomenutog manjka vremena potencijalno se može smanjiti i efikasnost rada – smatra Hanžeković.
Kaže kako je očito potrebno prilagoditi cijeli sustav ovom problemu. Kako riješiti problem i činjenicu da će tisuće pacijenata možda uskoro ostati bez svog liječnika?
Nije atraktivno za mlade liječnike
Ne pomaže mnogo ni činjenica da starimo kao nacija, sve je više pacijenata starijih od 65 godina. Stoga dolazi do preraspodjele i usmjeravanja sadržaja zdravstvene skrbi. Tom brzom tranzicijom posebno je zahvaćena djelatnost obiteljske medicine s više od dvije trećine. Negdje čak i više od tri četvrtine vremena, energije, medicinske opreme i lijekova.
– Temom nedostatka liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ćemo se baviti još jako dugo, jer ranije navedeni razlozi čine primarnu zdravstvenu zaštitu manje atraktivnom za mlade liječnike. Značajno odstupanje od javnozdravstvenog koncepta Andrije Štampara očito je dovelo do slabljenja pozicije primarne zdravstvene zaštite. Tome je dodatno pridonio i desetogodišnji prekid specijalizacija iz opće, to jest obiteljske medicine – kaže.
Hanžeković je na kraju potvrdila kako trenutno postoje timovi opće medicine koji nemaju stalnog liječnika. Taj dio “kompenziraju” s drugim liječnicima. Između ostalog i oni bolnički koji su im voljni pomoći kada su zamjene u pitanju.
Dr. Večenaj: Krenemo li sad, moramo čekati 14 godina
– Da, dio liječnika je otišao na specijalizaciju, to je slučaj i s našim ordinacijama. Nadamo se da će se situacija ipak popraviti u narednom razdoblju – da će trenutni timovi koji su bez nositelja dobiti stalnog liječnika – nada se ravnateljica Doma zdravlja.
S problemom se sve više suočavaju i u bolnicama. Ugledni koprivnički liječnik dr. Josip Večenaj na nedavnoj je presici stranke Nezavisni u Koprivnici naveo kako bez rješenja na nacionalnoj razini neće biti ništa bolje.
– Da, u Hrvatskoj bi milijun stanovnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti moglo ostati bez svojeg liječnika. S druge strane, sve više liječnika nam odlazi iz Hrvatske. Povećaju li se plaće liječnicima postavlja se pitanje tko će doći raditi – jer liječnika nema. Kad bismo sad krenuli s ciljanom “proizvodnjom” liječnika i povećanjem kvota – da biste dobili školovanog specijalista potrebno je proći čak 14 godina! – tvrdi dr. Večenaj i dodaje:
– Plaće nisu toliki problem koliko je to opseg posla upravo zbog nedostatka liječnika. Liječnici su odradili više od tri milijuna prekovremenih sati, a kad bi radili normalno osam sati na dan, funkcionirale bi samo hitne službe – zaključio je dr. Večenaj.
Prekodravka Marija Pali: Morali smo ići u Molve i Đelekovec
Prekodravlje je jedno vrijeme muku mučilo s liječnikom obiteljske medicine. Poticajne mjere Općine Gola očito su urodile plodom. Došla im je dr. Jasmina Ilić.
– Prije dolaska dr. Ilić morali smo ići u Đelekovec ili Molve, ovisno gdje je bila zamjenska liječnica. To je bilo opterećenje. Sad je već godinu dana sve kako treba i u našoj ambulanti u Goli imamo stalnu liječnicu. To je posebno važno za starije mještane kojima nije bilo nimalo lako naći nekoga tko će ih voziti u Đelekovec ili Molve – kaže Marija Pali iz Gole.
Razgovarali smo s nekoliko pacijenata u Domu zdravlja u Koprivnici, mahom onima koji nemaju stalnog liječnika. Ispred jedne ordinacije, liječnice koja je na bolovanju, navode kako nikad ne znaju tko će ih dočekati na pregledu.
– Iz bolnice dolazi liječnik koji je tamo na pola radnog vremena, već u mirovini, možete misliti kako je sretan – priča nam jedna pacijentica koja, kao i ostali, razumljivo nisu bili spremni stati pred fotoaparat zbog činjenice da i ono malo što imaju ne “upropaste”.