Uoči Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna, Ženska mreža Hrvatske organizirala je simboličnu javnu akciju Prestanite štititi silovatelje i nasilnike.
Akcija se održala u 17 gradova i mjesta u Hrvatskoj, pa tako i u Križevcima u organizaciji udruge Hera koja vrijedno radi na senzibiliziranju i educiranju javnosti o problematici nasilja u obitelji.
– Cilj ove akcije iskazivanje je solidarnosti sa ženama Osijeka gdje se dogodio slučaj silovanja pacijentice na ginekološkom pregledu, kao i ubojstvo studentice Mihaele Berak koju je usmrtio policajac Marko Smažil prije točno godinu dana – rekla nam je predsjednica udruge, Marina Švagelj Jažić.
Rad sa žrtvama nasilja vrlo je izazovan, a najvažnije je povjerenje koje žrtva mora steći.
– Radimo ovo kako bi se javnost upoznala s time da Hrvatska nema strategiju borbe protiv nasilja. Kod nas se sve svodi na obilježavanje prigodnih datuma, no mi se u svom radu susrećemo s propustima unutar sustava i to od onih koji bi trebali štititi žene žrtve nasilja – pojašnjava.
Natpis s porukom “Prestanite štiti silovatelje i nasilnike” upućen je upravo tom sustavu i onima koji ga vode.
– Svi naši postupci jako dugo traju, niti jedan kazneni predmet ne završi unutar godinu dana, dok prekršajni jesu kraći, ali sankcije su vrlo male. Nasilje u obitelji mora se provoditi kao kazneno djelo – kaže.
U našoj županiji situacija se iz godine u godinu ne mijenja na bolje.
– Udruga više od 20 godina pruža podršku kroz SOS telefon, a 2021. otvorili smo sklonište za žene žrtve obiteljskog nasilja. Ono što je činjenica jest kako se broj i na SOS telefonu i u savjetovalištu ne smanjuje – poražavajući su podaci.
Dodaje kako ne mogu uvijek niti odgovoriti na sve ono što žrtvama nasilja treba.
– U našem je skloništu od početka rada do sada preko 70 žena i djece zatražilo pomoć i podršku. To je jako velik broj u samo nekoliko godina i vrlo zabrinjavajuć podatak. Pred nama je, nažalost, još jako puno rada – zaključuje.
Dodajmo kako se ako trpite bilo kakav oblik nasilja u obitelji za pomoć možete obratiti putem stranice udruge ili na SOS broj 048 711 077.