Većini ljudi najteže je pronaći pravu mjeru u jelu i najčešće je traže, tek kad je prekorače. Problem je u tome, što čovjek i inače jede u suvišku. Dakle, sve je vrlo vrlo jasno i jednostavno – treba manje jesti, a više se kretati. Uvijek imajte na umu da je osim redovitih obroka primjerenog sastava i količine, najbolji obrok onaj kojeg nema.
Tjelesna težina predstavlja ravnotežu između svih kalorija unesenih hranom u organizam i energije koju potrošimo tijekom svojih aktivnosti. Za održavanje normalne tjelesne težine najvažnija uspostava ravnoteže unosa i potrošnje kalorija. Debljinu je najjednostavnije definirati kao suvišno nagomilavanje masnog tkiva u tijelu, a Svjetska zdravstvena organizacija smatra je kroničnom bolesti i jednim od vodećih javnozdravstvenih problema, koji treba prevenirati i liječiti.
Glavnim krivcima za debljinu smatraju se nemogućnost kontrole vlastitog apetita, nezdrava prehrana (neredoviti, prekomjerni i prekobrojni obroci) te tjelesna neaktivnost. Suvremeni način života u kojem je sve manje tjelesne aktivnosti, a sve više sjedenja, znatno doprinosi gomilanju viška kilograma. U prehrani je previše zastupljena masna, slatka i slana hrana, obroci su neredoviti i preskaču se – posebice doručak, a voće i povrće konzumiraju se u premalim količinama.
Debljina je najveći pojedinačni razlog, zašto unatoč velikom napretku medicine, životni vijek ipak nije značajnije produžen. Podatak da debljina i to znatan višak kilograma, skraćuje život za 2 do 7 godina u odnosu na vršnjake normalne tjelesne težine trebao bi svakoga zabrinuti. Osim toga ozbiljno je narušena i kvaliteta života. Treba znati da već i mali gubitak tjelesne težine, tek pet do deset posto od one koju trenutno imate, sigurno će smanjiti brojne zdravstvene rizike vezane uz debljinu.
Iako smo već u više napisa isticali važnost zdrave prehrane, još ćemo jednom podsjetiti na temelje zdrave prehrane: l. Dnevno treba jesti raznovrsnu hranu 2. Težište prehrane neka bude na povrću, voću i žitaricama 3. Pripaziti na broj i veličinu obroka 4. Izbjegavati slatku i masnu hranu 5. Obroci neka budu redoviti uz obvezni doručak. 6. Treba piti velike količine tekućine, posebice vode 7. Voditi dnevnu kontrolu kalorijskog unosa.
Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
ORDINACIJA ZA FIZIKALNU MEDICINU,
REHABIlITACIJU I REUMATSKE BOLESTI
TEL. 048 625 033 E-mail : sacer.drazen @ gmail.com