U sklopu odobrenog projekta „Danas učimo – sutra spašavamo!“ vrijednog 505.813,00 kuna održana su tri međunarodno priznata tečaja vrijednosti 168.500,00 kuna za 30 djelatnika Zavoda za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije.
Zavodu za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županije odobren je projekt „Danas učimo – sutra spašavamo!“ – UP.02.2.1.04.0051. u sklopu poziva na dostavu projektnih prijedloga „Promocija zdravlja i prevencija bolesti – Faza 1“ temeljem Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020 iz Europskog socijalnog fonda, u vrijednosti 505.813,00 kuna gdje je osigurano 100 % financiranje troškova. Projekt je započeo 18. veljače 2020. godine, zaključno sa 25. listopadom 2021. godine.
Projekt je prijavljen te provođen uz stručnu i tehničku podršku PORE – Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije.
Uz cjelokupni rad na terenu, ambulanti te angažman poradi organizacije cijepljenja protiv COVID-a 19, djelatnici Zavoda uspjeli su izdvojiti vrijeme i za ove zahtjevne edukacije, proučiti literaturu te uspješno položiti sva tri tečaja.
Prvi vrijedan tečaj, napredni trauma tečaj – ITLS organiziran je za 20 djelatnika Zavoda koji je održalo 8 instruktora Hrvatske gorske službe spašavanja. Djelatnici su tijekom trajanja edukacije dobili puno praktičnih savjeta za rad od iskusnih međunarodnih ITLS instruktora tijekom radionica vještina i uvježbavanja realističnih scenarija, kao nezamjenljivu pomoć koja se ne može naći u knjigama.
Tečaj je suvremen i usklađen s najnovijim znanjima o zbrinjavanju traume, ali i prilagođen potrebama, prioritetima i važećim propisima Republike Hrvatske te će sigurno podići kvalitetu zbrinjavanja pacijenata, a djelatnicima pružiti sigurniji način rada obogaćenim dodatnim znanjem i vještinama.
U okviru tečaja naprednih mjera održavanja života kod odraslih (ALS) 20 djelatnika je dobilo najnovija znanstvena saznanja i potrebne vještine kod zbrinjavanja akutnog koronarnog sindroma, kardijalnog aresta u posebnim okolnostima te kardijalnih aritmija.
Treći važan tečaj održan za 20 djelatnika odnosio se na napredne mjere održavanja života kod djece i novorođenčadi te isti obuhvaća znanja i vještine koji su potrebni kako bi se adekvatno i pravovremeno prepoznala i liječila stanja koja ugrožavaju život kod novorođenčadi i djece. Tečaj je održalo Hrvatsko društvo za reanimatologiju na čelu sa voditeljicom ALS tečaja prim. dr. sc. Silvijom Hunyadi-Antičević, dr.med., predsjednicom Hrvatskog društva za reanimatologiju HLZ-a te voditeljicom EPALS tečaja, dr. med.. spec. Doroteom Bartoniček.
Tako je uz sve epidemiološke mjere, Zavod za hitnu medicinu je zajedno sa svojim djelatnicima uspio organizirati tri važna tečaja za izvanbolničku hitnu medicinu, ITLS, ALS i EPALS tečaja što je ogroman napredak za hitnu medicinsku službu. Znanja i vještine kojima djelatnici trenutno raspolažu jesu za svaku pohvalu, a mimo toga, beneficije su to za rad sa pacijentima, kvalitetu reanimacija i zbrinjavanja.
Važno je spomenuti da je temeljem održanih edukacija Zavod dobio za svaki održani tečaj kandidate za instruktore. Novi instruktori će biti od velike koristi za podizanje cjelokupne kvalitete zdravstvene skrbi na području izvanbolničke hitne medicinske službe.
Osim tečajeva, Zavod je u sklopu odobrenoga projekta ostvario studijsko putovanje u amsterdamsku hitnu medicinsku službu za 10 djelatnika čime su se ostvarili novi vidici i znanja te preuzela korisna praktična iskustva za primjenu u razvoju hitne medicinske službe u našoj županiji.
Kao kruna cjelokupnoga projekta, djelatnici Zavoda autori su priručnika o osnovnim mjerama spašavanja života koja ćemo na sljedećim javno zdravstvenim edukacijama dijeliti našim građanima te možda nekome i spasimo život. Priručnik je također financiran u sklopu navedenoga projekta te će biti tiskan u 500 primjeraka.