Najnovijim smanjenjem učešća države u sufinanciranju prijevoza učenika srednjih škola, koje sada iznosi 41 posto, Županija se našla na mukama – kako rasporediti tih desetak posto novih troškova, a da ne padnu na leđa učenika odnosno roditelja.
Županija je dosad sufinancirala 30 posto iznosa mjesečne karte za autobus ili vlak, za što su godišnje izdvajali 5,8 milijuna kuna. Svi su učenici, a lani ih je bilo 2170, od čega se 1582 odnosi na učenike koji putuju autobusom, plaćali fiksnu cijenu – 50 kuna.
Ipak, župan Darko Koren očekuje kako će i ove školske godine cijena biti ista, a rješenje će pokušati pronaći na jedini mogući način – u dogovoru s autoprijevoznikom.
– Morat ćemo tražiti da još malo smanje cijenu karte, iako je to gotovo apsurdno, imajući u vidu sve veće troškove energenata, pa i ostale troškove koji ne pokazuju tendenciju pada. Na kraju će još morati voziti s gubitkom – objasnio je Koren, dodajući kako bi za prijevoz trebali dodatno izdvojiti oko 620.000 kuna do kraja ove godine, što im je preveliko opterećenje.
– Država se izvlači, svake godine izdvaja sve manje za školstvo – kaže Koren, ističući kako većina troškova pada na njihova leđa, poput grijanja škola, za što se godišnje izdvaja oko dva milijuna kuna, a gdje su tek ostali izdaci, poput onih za stručno usavršavanje profesora i mentora i slično.