Poznati Koprivnički biolog Goran Šafarek i Olga Jovanović iz Osijeka pokazali su u parku u središtu Koprivnice kako će narednih nekoliko mjeseci najčešće provoditi dane – alpinističkom opremom digli su se u krošnje najvećeg drveća kako bi dočarali penjanje na najviša tropska stabla na Andamanskom otočju i otoku Sumatri, kamo danas kreću. Prvo putuju do Beograda, pa 24 sata vlakom do Istambula i zatim avionom do Indije, od kuda će produžiti na prvu etapu tri mjeseca dugog proučavanja i traženja novih vrsta zmija, žaba, guštera i drugih životinja – Andamansko otočje u Indijskom oceanu.
Šafarek je naglasio da ekspedicija penjanja na 50 i više metara visoka stabla, brojnih otrovnih zmija koje žive na njima te drugih opasnosti neće biti nimalo bezazlena:
– Proučavat ćemo vodozemce, no najviše vremena ćemo provoditi u krošnjama kako bi proučavali životinje koje su taj okoliš odabrale za mjesto življenja, a to znači da ćemo se susretati i sa otrovnim zmijama.
Upravo otrovne životinje, a najviše tropske žabe na kojima je u Njemačkoj doktorirala biologiju, zanimaju Goranovu suputnici Olgu Jovanović, koja kaže da ih je u Hrvatskoj 15-ak vrsta, a na području na kojem će sada boraviti više stotina.
Na Andamanskom otočju će na raspolaganju imati laboratorij za istraživanje flore i faune, a Goran je najavio da će drugi dio ekspedicije provesti na Mentawai na otoku Sumatri na području na kojem je do sada boravilo vrlo malo ljudi, jer je riječ o zaštićenom području.
– Zbor raznolikosti faune vjerujemo da ćemo pronaći nove vrste životinja, a možda i plemena koja se do sada nisu nikada susrela s civilizacijom – rekao je Goran Šafarek te dodao da s njima žele dočekati 2010. godinu.
Goran Šafarek i Olga Jovanović su prije dvije godine postali poznati i priznati u stručnim krugovima, kada su na Madagaskaru otkrili novu vrstu zmije te dest novih vrsta guštera i žaba.
Brošura o ekspediciji i udruzi Baobab [PDF 0.6 Mb]