U velikoj dvorani Hrvatskoga doma u Križevcima prošlog je vikenda održana završna svečanost 10. Susreta hrvatskog duhovnog književnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić kojoj je prisustvovao i župan Darko Koren.
Riječ je o nacionalnom književnom natječaju i susretu za književnost protkanu kršćanskim vrednotama u kratkim književnim žanrovima: poeziji, kratkoj priči, putopisu, eseju i monodrami, a na svečanosti su dodijeljene nagrade te je predstavljen zbornik najuspjelijih radova Bog nosi moje cipele.
U žanru poezije prva je nagrada dodijeljena Vjekoslavi Jurdana iz Lovrana za pjesmu Laniĉu oT elena, druga nagrada Želju Bajzi iz Zagreba za pjesmu Popevka ob Jobu, a treća nagrada Goranu Gatalici iz Zagreba za pjesmu Svedočanstva o poniznem mešniku. Pokrovitelj te nagrade bila je Hrvatska kapucinska provincija, a nagrade je uručio provincijal Jure Šarčević.
U žanru kratke priče prva je nagrada pripala ponovno Vjekoslavi Jurdana za priču Z dragim ja kamenjem serce si pokrivam, druga nagrada Tomislavu Šovagoviću iz Zagreba za priču Putovanje, a treća nagrada Nataliji Bajer iz Lukača za priču Grej. Pokrovitelj te nagrade bio je Glas Koncila koji je i nakladnik zbornika, a nagrade je dodijelio glavni urednik i v. d. ravnatelja mons. Ivan Miklenić.
U žanru putopisa prva je nagrada uručena Božidaru Brezinščaku Bagoli iz Huma na Sutli za putopis Manastir Ljubostinja, druga nagrada dodijeljena je Biserki Goleš Glasnović iz Zagreba za putopis Karpatski listići, a treća nagrada Tomislavu Šovagoviću za putopis Kaptol – Hrvatski Leskovac – KriževcI. Nagrade je u ime pokrovitelja Veritasa – Glasnika sv. Antuna Padovanskoga uručio glavni urednik fra Vladimir Vidović.
U žanru eseja prva je nagrada pripala Ružici Martinović-Vlahović iz Slavonskog Broda za esej Riječ i riječ, druga nagrada dodijeljena je Denisu Peričiću iz Varaždina za esej Lice Boga živoga, a treća nagrada Željku Bajzi za esej Ostavština pavlinskog priora. Pokrovitelj te nagrade bila je Hrvatska karmelska provincija, a nagrade je dodijelio ravnatelj Prve katoličke osnovne škole u gradu Zagrebu o. Vinko Mamić.
U žanru monodrame prvonagrađenim je proglašen rad Nebo v farbe jorgovana autorice Slavice Sarkotić iz Lekenika, druga je nagrada dodijeljena Ružici Gašperov iz Splita za monodramu Ljiljani za anđela, a treća nagrada Tomislavu Šovagoviću za monodramu Tjeskoba via Roma. Pokrovitelj te nagrade bila je Hrvatska dominikanska provincija, a nagrade je uručio urednik Dominikanske naklade Istina fr. Ivan Marija Tomić.
Osim novčanih nagrada, autori su dobili i izdanja organizatora natječaja i književnoga susreta Udruge za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić, Grada Križevaca, Koprivničko-križevačke županije te križevačkih župa sv. Ane te BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina. Čestitke su im uputili župan, predsjednik križevačkog Gradskog vijeća Marko Katanović, saborski zastupnik Branko Hrg te križevački župnici Stjepan Soviček i Dražen Hladuvka.
Književni susret održan je i uz potporu Ministarstva kulture RH, Pučkog otvorenog učilišta Križevci, Radnika d. d., KTC-a d. d., Zadruge Žumbar, saborskog zastupnika Gorana Dodiga i Davora Vukmirića.
Sama svečanost započela je u popodnevnim satima primanjem autora i sudionika u maloj dvorani Hrvatskoga doma gdje je o kupljene pozdravila predsjednica Udruge za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić dr. sc. Tanja Baran. Uslijedilo je misno slavlje u župnoj crkvi sv. Ane koje je, uz koncelebraciju desetorice svećenika te uz pjevanje župnoga zbora, pet dana uoči 100. obljetnice rođenja dr. Stjepana Kranjčića po kojemu Susret nosi ime, predvodio izaslanik bjelovarsko-križevačkoga biskupa mons. Vjekoslava Huzjaka, ekonom Bjelovarsko-križevačke biskupije preč. Josip Stipančević.
Nakon natječaja koji je bio otvoren od 15. svibnja do 15. kolovoza 2018., stručni ocjenjivački sud u kojem su bili dr. sc. Vladimir Lončarević, mr. sc. Božidar Petrač i Drago Bosnar sve je radove, bez znanja o identitetu autora, pročitao i odlučio koji će radovi biti nagrađeni, koji javno izvedeni, a koji objavljeni u zborniku. Na natječaj se javilo 104 autora iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Italije, s ukupno 159 književnih radova. Od pristiglih radova, 32 su rada izabrana za objavu u zborniku, 9 je radova javno izvedeno, a 15 nagrađeno.