13.5 C
Nedjelja, 28. travnja 2024.
HT PRVA LIGA

FOTO Odlični Slaven Belupo dvaput vodio protiv moćnog Osijeka koji je ipak uzeo bod

Glavi sudac utakmice bio je Dario Kulušić. Uloge pomoćnika obnašali su Goran Perica, Mario Pepur i Jakov Titlić. U VAR sobi nalazili su se Mario Zebec i asistent Borut Križarić.

Dok smo prijašnjih sezona u ovo vrijeme već odavno bili upoznati s time tko će proslaviti naslov prvaka HT Prve lige, a tko iz iste ispasti, ove se godine svi, i to još uvijek, za nešto bore.

Dvojac na vrhu nada se kako može obraniti, odnosno ugrabiti prvi naslov prvaka Hrvatske. Tri se kluba natječu za europske pozicije, dok su ostali u nezavidnoj situaciji koja ih može izbaciti iz najvišeg ranga domaćeg nogometa.

Jedan od članova prve skupine jest Osijek koji je danas, u sklopu 28. kola, stigao u Koprivnicu te na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš nastupio protiv sastava iz treće skupine, Slaven Belupa.

Tomislav Stipić // Foto: Ivan Balija

Prije utakmice iz oba su tabora, dojam je, bili svjesni mogućnosti današnjeg protivnika. Uostalom, kako i ne bi, s obzirom na to da je ovo njihov četvrti ovosezonski ogled.

Tomislav Stipić, strateg Farmaceuta, u posljednji od četiriju krugova prvenstva ušao je s Filipovićem na vratima te Parackim, Prcom i Apauom kao posljednjom trojkom. Defenzivnu stabilnost osiguravao je van Bruggen, dok su se na stranama smjestili Goda i Bogojević. Dvojac koji je trebao kreirati prilike domaćina bili su Glavčić i Lulić, a iste su u pogotke trebali pretvarati Krstanović i Knöll.

Na drugoj je strani Nenad Bjelica. Njegov odabir bili su vratar Ivušić, Čeberko, Škorić i Lončar u obrani, Vuković i Žaper u sredini veznoga reda ispred kojih se nalazio Kleinheisler. S lijeve strane prijetio je Bočkaj, a s desne Silva. U vrhu napada – Mierez i Santini.

Nenad Bjelica // Foto: Ivan Balija

Bogojević za 1-0, Žaper za 1-1.

Premda je prvi udarac uputio Bočkaj, najopasniju priliku u prvih 10-ak minuta imao je Knöll. Zapravo, bila je to stopostotna prilika u koju je njemačkog napadača gurnuo Lulić. Podvalio je loptu između osječkih stopera, ali lopta je otišla pored vratnice.

Kao da Bočkaj sam po sebi nema dovoljno neugodan udarac, Filipoviću je probleme stvarao vjetar koji je nosio loptu. Takve je postavke na terenu pokušao iskoristiti snažnim udarcima iz kuta koji bi, da Filipović tamo oko 15. minute nije intervenirao, završili pogotkom. Nakon što dva-tri kornera nisu prošla, Farmaceuti su krenuli u kontru. Glavčić je povukao loptu, a iznimno neugodno na njega startao je Silva. Najbolji ovosezonski igrač domaćina završio je na tlu, no, srećom, ubrzo je ustao. Silva je kažnjen žutim kartonom.

Nezgodno je po domaćina bilo u 30. minuti kada vratar Slavena pokušao zagraditi loptu i pustiti je iza linije. Mierez, najbolji strijelac HNL-a, uspio ju je izvući ispod nogu suparnika, čak i zapucati i time Filipoviću omogućiti ispravljanje pogreške. Spomenimo kako je trenutak ranije Krstanović u skoku s Lončarom zaradio udarac zbog kojega je iz glave stasitog napadača potekla krv. Utakmicu je nastavio sa zavojem plave boje.

Osijek je imao terensku inicijativu. Na polovicu Slavena izlazili su dosta igrača. Posljedično, iza njihovih leđa ostao je prostor koji je valjalo iskoristi. A to je momčad trenera Stipića i napravila. Dugom loptom uz desnu liniju koprivničkog napada pronađen je Knöll koji se odlično snašao, proslijedio je do natrčalog Bogojevića i tako izbacio svojega čuvara. Mladi krilni bočni igrač, odnosno wing-back, sjurio se niz teren, ušao u kazneni prostor, puknuo i zakucao loptu u mrežu od vratnice. Slaven Belupo poveo je u 36. minuti.

Da nije asistent, već ponajprije onaj čiji je zadatak spremiti loptu u mrežu, Knöll je pokušao dokazati u 42. minuti. Snažno je, iz voleja, tukao s ruba šesnaesterca. Ipak, Ivušić je loptu odbio lijepom intervencijom.

Nažalost, Farmaceuti nisu uspjeli odoljeti napadima Osijeka. Iako u napadu imaju Santinija i Miereza, koje je obrana domaćina na čelu s Parackim uspješno zaustavljala, u prvoj minuti sudačke nadoknade stvari na početak vratio je veznjak Žaper. Privremeno odbijenu loptu iz kornera primio je nečuvan, s puno prostora oko sebe. Namjestio se, opalio i zabio za 1-1.

Knöll za 2-1, Kleinheisler za 2-2.

Još jednu proslavu karakterističnu za Stipića vidjeli smo odmah na početku drugoga dijela. Glavčić je razmijenio dodavanje s Lulićem na desnoj strani pa uputio dugu loptu na Krstanovića. On, dvostruki strijelac u remiju s Hajdukom, sa zavojem oko glave, spustio ju je za usamljenog Knölla. Još je jednom dobro reagirao, uklizao i tako bio brži od Ivušića, taknuo loptu koja je prošla ispod njega i zabio za 2-1 u 52. minuti. Treća sreća.

Reprizu akcije za drugi pogodak vidjeli smo u 69. minuti. Opet od strane Krstanovića ostavljena lopta za Knölla ovoga se puta nije zakoprcala u mreži.

Kada ne ide na timsku igru, Osijek se vratio kroz individualnu kvalitetu koje slavonska momčad ima napretek. Kleinheisler je nanizao obrambene igrače Slavena, nitko mu nije izašao u dovoljno kvalitetan blok pa je ponuđeno Mađar iskoristio i pokraj nemoćnog Filipovića zabio za 2-2 u 71. minuti.

Apau nije često sudjelovao u napadačkim akcijama. U jednoj od rijetkih, u 80. minuti, prošao je desnom stranom nakon kombinacije izvedene nakon ubacivanja lopte u igru. Kako je iznimno čvrst na nogama, tako je odbio napad Bočkaja, ubacio u sredinu, a Krstanović glavom pucao iznad grede. Blizu preokreta bio je Osijek u 82. minuti kada je baš Bočkaj promašio okvir.

Rezultat se do kraja nije mijenjao, svakoj je momčadi pripao po bod. Iako, Lulić je u 92. minuti išao jedan-na-jedan s Ivušićem. Iz možda ne baš najlakše pozicije, nažalost, nije uspio dovesti momčad u treće vodstvo kojim bi vjerojatno uzeli puni plijen. Kao ni Apau u 94. minuti.

Domaćin je, u konačnici, imao 15 udaraca, od čega devet u okvir, a gosti 13, s njih četiri unutar vratnica.

Podcrtamo li viđeno, Slaven Belupo može žaliti za time što nisu pobijedili, što je, zapravo, iznimno pozitivno uzmemo li u obzir da je na drugoj strani terena bio Osijek Nenada Bjelice, sastav koji do današnjeg kola nije izgubio 12 utakmica zaredom.

Slaven Belupo, pak, devet u nizu nije upisao pobjedu.

Bilo kako bilo, Osijek ima 62 bod te je privremeno prvi, dok Slaven Belupo ima 27 bodova, koliko je dovoljno za šesto mjesto.

HT Prva liga, 28. kolo, nedjelja 11. travnja, 15 sati, Gradski stadion Ivan Kušek Apaš Koprivnica:

Slaven Belupo – Osijek 2-2 (1-1)

Edukacija

Centar Svitanje bio je domaćin seminara za ravnatelje ustanova pružatelja socijalnih usluga

U petak, u Centru Svitanje održan je seminar za ravnatelje ustanova pružatelja socijalnih usluga, posebno usmjerenih za osobe starije...