11.3 C
prvi gostujući poraz

FOTO Stala serija hrabrih slavenaša! Kosovar Hoxha šokirao Poljud pa pocrvenio i trasirao Hajduku put do lagana tri boda

Sastavom s kojim je istrčao Zekić nije iznenadio samo Dambrauskasa već i navijače Slavena

Nogometaši Slaven Belupa večeras su upisali prvi gostujući poraz u aktualnoj sezoni. Ne samo to, primili su i prvi pogodak na gostovanjima u ovoj sezoni, a ujedno je stala i njihova serija, koja je uključivala pet kola bez poraza, odnosno tri pobjede u nizu. Sve to stalo je na Poljudu, gdje je Hajduk slavio s uvjerljivih 5:1. Prilično lako, reklo bi se na prvu, ali posao im je uvelike olakšao Hoxha, koji je pocrvenio pri rezultatu 1:1. Hoxha je, ujedno, bio i strijelac jedinog gola Slavena, s kojim su njegovi suigrači otišli na odmor s vodstvom. Dakle, Hajduk je sve zabio u nastavku, no o tome nešto kasnije.

Što se tiče samog početka susreta, Zekić je u njega krenuo s brojnim problemima, prije svega obrambenim. Znalo se da neće biti Božića ni Solde, nominalno prvih stopera, pa su njihove pozicije zauzeli Tepšić i Hlevnjak, koji je večeras bio i kapetan. Također, Martinaga je krenuo lijevo, Bosec desno, sredina je bila zgusnuta Marinom, Jamborom i Bašićem, Crnac i Hoxha bili su na krilima, a iznenađenje je predstavljao Kocijan u vrhu napada. Međutim, ne za dugo, jer se, nažalost, Jambor ozlijedio već u 15. minuti pa je Krstanović ušao u igru, a Kocijan je malo povučen.

Dakle, Zekić nije iznenadio samo Dambrauskasa već i navijače Slavena, a tako promiješana momčad, koja se vjerojatno više nikada neće ponoviti, dobro se držala protiv favoriziranih Splićana. Štoviše, prva je zaprijetila u sedmoj minuti, kada je Kocijan poslao oštru loptu prema golu Hajduka, na koju je malo zakasnio Crnac.

Utakmica u Splitu

Ipak, Hajduk je imao inicijativu, ali ne i neke velike prilike. Prvu pravu vidjeli smo u 32. minuti, kada je Mlakar prizemnom loptom pronašao Biuka, no njegov pokušaj u korner je odbila obrana Farmaceuta. Nekoliko minuta kasnije prijetio je i Mlakar i mora se priznati da su slavenaši u tim posljednjim minutama prvog poluvremena teško živjeli.

A tada šok za sve na Poljudu. Pao je gol, ali tresla se mreža domaćina, i to baš kada je Hajduk najviše pritiskao. Hoxha je sve napravio, primio jednu dugu loptu, stvorio si priliku i zakucao je u gol s ruba 16 metara. Bila je to golčina za vodstvo Slavena 0:1, a bio je to i prvi pogodak Kosovara u aktualnoj sezoni. S tim rezultatom otišlo se i na odmor.

Brzi povratak Hajduka, crveni Hoxhe i totalni preokret

Očekivano, u drugi dio Hajduk je jurnuo po gol, a uskoro ga i zabio. Strijelac je bio Mlakar na asistenciju Melnjaka. Samo tri minute kasnije mogao je Slaven opet do vodstva, kada je Crnac s nekoliko metara pucao malo iznad grede, a tada se, dvije minute kasnije, odnosno u 55. minuti, dogodio detalj koji je prelomio utakmicu. Hoxha, strijelac Slavenova pogotka, dobio je drugi žuti karton tako da su Koprivničanci ostali s igračem manje.

Nije dugo trebalo domaćinima da tu terensku premoć iskoriste. Samo četiri minute, a tada je Čolina utrčao iza obrane Slavena i lijepo pogodio za vodstvo Hajduka. Tu je postalo jasno da će Farmaceuti upisati prvi gostujući poraz u ovoj sezoni. Štoviše, prvi su im to primljeni pogoci ove sezone izvan Koprivnice.

Do kraja utakmice Hajduk je zabio još tri komada. Prvo je Atanasov, uz pomoć Hlevnjaka koji je skrenuo loptu, pogodio iz slobodnog udarca za 3:1, bilo je to u 77. minuti, a četiri minute kasnije među strijelce se upisao i Kalinić, koji je u nastavku ušao u igru. Nije imao težak posao nakon što je sam izašao pred Markovića, kojega je u konačnici prebacio lobom. Zabio je Kalinić još jednog u sudačkoj nadoknadi. Tako je Slaven ostao na samo jednoj pobjedi na Poljudu otkad igra u elitnom rangu hrvatskog nogometa.

Neovisno o rezultatu, točnije porazu u Splitu, slavenaši su ostali na drugoj poziciji, samo što im se Hajduk približio na dva boda, a ima i dvije utakmice manje. Za tjedan dana Zekićeve će trupe ugostiti Istru i upišu li tu tri boda, završit će ovaj prvi krug prvenstva, od četiri koliko ih ima, na drugoj poziciji. To nitko uoči sezone nije mogao ni sanjati. Taj dvoboj protiv Istre igra se iduće nedjelje u 18.55 sati.