23.1 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 17. lipnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Crtice iz povijesti

Hospitali u Koprivnici
H

Hospitali su, zahvaljujući prihodima sa svojih posjeda, svojim su štićenicima davali besplatno stan, kruh i nešto mesa, a odjeću su morali sami osigurati.

Ne propustite

U srednjem vijeku u našim je krajevima postojao veliki broj hospitala kao ustanova za zdravstvenu skrb. Oni su predstavljali kombinaciju bolnice i ubožnice, ali i osnovnu organizaciju za zbrinjavanje i pomoć najnižim slojevima gradske sirotinje. U kontinentalnom dijelu, npr. u Zagrebu i Varaždinu su hospitali imali i kupališta. Na zapadu ih se nazivalo «domus Dei» (kuća Božja), «domus hospitalitatis» (kuća gostoprimstva), odnosno skraćeno «hospital». Na istoku su ih zvali «ksenodohij» (grč. primanje stranaca i gostiju). Hospitali su bili institucije osnivane od raznih redova pa su se zato najčešće nalazile uz crkve i samostane. Jedan od prvih poznatih (i najstarijih) hospitala u današnjoj kontinentalnoj Hrvatskoj je bio u Koprivnici.

Koprivnički hospital s crkvom Sv. Ane je prije 1345. godine utemeljio spomenuti Grgur iz Koprivnice, čazmanski prepozit i kasniji čanadski biskup, te oboje datirao. Rektor koprivničkog hospitala je 1501. godine bio svećenik Nikola. U drugoj polovici 16. stoljeća u Koprivnici je postojao hospital Sv. Matije s kapelom se spominje 1555. i 1557. godine, a prve navedene godine ga je srušio Petar Keglević u vrijeme gradnje koprivničke protuosmanlijske utvrde. Također se spominje hospital s kapelicom Blažene Djevice Marije 1556. godine. Tada je kralj Ferdinand zapovjedio Luki Sekelju, upravitelju koprivničke utvrde da mora vratiti oranice i livade što ih je oteo koprivničkom hospitalu i kapeli Blažene Djevice Marije. Prihod s oduzetih oranica i livada upotrebljavao se uzdržavanje koprivničkih siromaha i rektora spomenute kapelice.

Hospitali su, zahvaljujući prihodima sa svojih posjeda, svojim su štićenicima davali besplatno stan, kruh i nešto mesa, a odjeću su morali sami osigurati. Grad se brinuo za svoje hospitale i time što im je dodjeljivao dio novca dobivenog prodajom nekretnina onih građana koji su umrli bez nasljednika, a povremeno bi hospitali dobivali veće ili manje svote novca bogatih pojedinaca. Postojali su primjeri da su udovice prodavale svoje posjede te predavši dobiveni novac hospitalu otišle u njega živjeti. Ako se našlo nekoga tko je svojevoljno podizao cijenu robi na sajmu ili se služio neispravnim mjerama, gradske su vlasti zaplijenile te prodale njegovu robu, a dio novca je pripadao hospitalu. Znalo se dogoditi da je hospital imao višak novca pa ga je iznajmljivao uz kamate. Hospitalom je upravljao «magister hospitalis» ili «magister xenodochii».

Kasnije vijesti o srednjovjekovnom koprivničkom hospitalu, koliko je za sada poznato, nisu sačuvane. Godine 1636. imamo podatak o tome “koliko zeromah na krayne varas premore z pazkum nassega reodunika dosta u dobrom redu sznage…”. U novom vijeku je postojala vojna zgrada. Kada je u 18. stoljeću vojska napustila Koprivnicu onda je ta zgrada uređena u ubožnicu. U toj su se zgradi kasnije davale i kazališne predstave. Zbog dotrajalosti je srušena u drugoj polovici 19. stoljeća.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

To je to

Tko ima bolji stil? Ove dvije zgodne frendice očaravaju, svaka ima svoj tajni adut

Zgodne frendice na špici su ovog vikenda privukle pozornost svojom bezbrižnom elegancijom. Kad bi morali i birat čiji nam se...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×