Energetska učinkovitost u zgradarstvu postala je značajan faktor u racionalnom korištenju energije u neposrednoj potrošnji. Projekt EE Pannonia omogućio je konkretne korake u povećanju energetske učinkovitosti u javnim zgradama. Regionalna energetska agencija Sjever jedan je od dionika ovog projekta.
Recite nam nešto o projektu EE Pannonia?
EE Panonia jest skraćeno ime projekta čije puno ime glasi Izrada zajedničkog akcijskog plana energetske učinkovitosti za pograničnu regiju. Projekt je započeo 1. 12. 2013. i završava 31.03.2015. godine. Projekt se odvija u sklopu prekograničnog programa IPA Mađarska – Hrvatska. Partneri na projektu su Regionalna inovacijska agencija južnog Podunavlja iz Mađarske te Grad Osijek i Regionalna energetska agencija Sjever iz Hrvatske.
Možete li nam reći koji su konkretni koraci bili poduzeti za vrijeme trajanja projekta?
Najprije je napravljen dokument koji obuhvaća zakonske regulative dviju partnerskih zemalja i regulative koje propisuje EU koje se odnose na energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Nakon završetka tog dokumenta svaki od partnera je predložio objekte koji će biti predmetom opširnog energetskog pregleda.
Koje objekte je predložila REA Sjever za energetske preglede?
U sklopu projekta EE Pannonia pregledano je 8 objekata. To su Osnovna škola „Fran Koncelak” u Drnju, Osnovna škola „Sidonija Rubido Erdody” u Gornjoj Rijeci, Osnovna škola Molve, te Društveni domovi Herešin i Štaglinec, Mjesni domovi Podgorje i Milanovac te zgrada Hrvatskog doma u Križevcima.
Koji su rezultati energetskih pregleda?
Nakon energetskih pregleda ishođeni su energetski certifikati koji su dodijeljeni svim objektima koji su bili predmetom energetskog pregleda. Objekti su smješteni u energetske razrede u rasponu od C do F. Obzirom na skalu energetskih certifikata od A+ do G većini objekata su predviđene mjere energetske učinkovitosti kako bi se poboljšali uvjeti boravka i smanjili troškovi energenata.
Nakon ishođenja energetskih certifikata koji je bio idući korak u projektu?
Idući korak u projektu je bio izrada projektnih sažetaka te izrada prekograničnog akcijskog plana energetske učinkovitosti.
Možete li nam malo pojasniti projektne sažetke i akcijski plan?
Projektni sažeci su koncipirani tako da vlasniku objekta (investitoru) daju najbitnije informacije o objektu tako da on ne mora pregledavati cijeli energetski pregled. Projektni sažeci nude osnove informacije o objektu (ovojnica zgrade, sustavi grijanja, ventilacije i hlađenja, potrošnja energenata, stanje rasvjete) te predložene mjere energetske učinkovitosti s periodom povrata investicije. Projektni sažeci također mogu poslužiti i kao podloga za prijavu objekata na nove projekte kojima bi se osigurala sredstva za povećanje energetske učinkovitosti.
Prekogranični akcijski plan energetske učinkovitosti definira dijelove zgrada koju su predviđeni za obnovu. Osim toga sadrži korištenje obnovljivih izvora energije te popis dokumentacije koja je potrebna za prijavu na projekte i natječaje u svrhu povećanja energetske učinkovitosti. Također akcijski plan sadrži i izvore financiranja kojima je moguće rasteretiti proračun lokalne/regionalne uprave. Tu spadaju izvori financiranja u Hrvatskoj i Mađarskoj, izvori financiranja u EU i alternativni izvori financiranja kao što su U alternativne izvore financiranja spadaju ESCO model financiranja, Revolving fondovi, te javno privatno partnerstvo.
Što nakon završetka projekta, koji su zaključci?
Nakon završetka projekta, ishođena dokumentacija može se koristiti za prijave na nove projekte koji bi omogućili obnovu zgrada. Završetkom ovog projekta ne prestaju aktivnosti energetske učinkovitosti u pograničnom području. Projekt EE Pannonia je pokazao da postoji značajan potencijal za obnovu zgrada u javnom sektoru. REA Sjever će i dalje biti aktivna po tom pitanju i pronalazit će nove projekte kojima bi se poboljšali uvjeti u zgradama i smanjili troškovi.