Kao i u više navrata ranije i u prošlom smo napisu istakli veliku važnost vježbanja. Na pitanje što redovito vježbanje donosi reumatskim bolesnicima, odgovor je jednostavan.
1. Opsežniju pokretljivost zglobova
2. Povećanje mišićne snage
3. Smanjen rizik nastanka osteoporoze
4. Poboljšanje ravnoteže i koordinacije
5. Smanjenje prekomjerne tjelesne težine
6. Smanjenje stresa i bolje raspoloženje
Načelno, postoje tri vrste vježbi za reumatske bolesnike:
1. Vježbe opsega pokreta
2. Vježbe snaženja
3. Aerobne vježbe.
Vježbe opsega pokreta: glavna im je svrha vratiti ili održati normalan opseg pokreta u zglobovima. Provode se oprezno i nježno, tako da se mogu upražnjavati i u bolnoj fazi, a po mogućnosti svakodnevno. Broj ponavljanja pokreta u svakom zglobu je od tri do deset puta i postupno se povećava. Ovaj tip vježbi neće povećati snagu mišića.
Vježbe snaženja izvode se napinjanjem i opuštanjem mišića koji okružuju zglob. Dijele se na statičke (izometričke) kod kojih se zglob prilikom kontrakcije mišića ne pomiče i dinamičke (izotoničke) kod koji se zglob pomiče uz stalan ili promjenjiv otpor. Pravilo je da se započne s lakšim opterećenjem te postupno prelazi na veće. Ove vježbe snaže mišiće koji pokreću, štite i podržavaju zglobove. Za vježbe snaženja s otporom koriste se elastične trake ili utezi.
Aerobne vježbe sagorijevaju kalorije i ubrzavaju metabolizam. Ovaj tip vježbanja angažira velike skupine mišića u kontinuiranom pokretu. Ove su vježbe poznate i kao vježbe opće izdržljivosti. Najbolji vid aerobnih vježbi za bolesnike s artritisom su hodanje, plivanje i vožnja bicikla. Da budu učinkovite poželjno ih je izvoditi kontinuirano 20 do 30 minuta, barem dva do tri puta tjedno, ali još bolje svakodnevno.. Uvijek je dobro početi s kraćim trajanjem te ga postupno povećavati.
Važno je znati da u starijoj dobi treba izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost, a osobito nagla povećanja opterećenja pri vježbanju, jer su izrazito rizična. Stoga se posebna pozornost posvećuje reumatičarima starije dobi, jer to životno razdoblje obilježava gubitak elastičnosti mišićno-zglobnog sustava te smanjena sposobnost koordinacije. Zbog toga je povećana sklonost ozljeđivanju pri tjelesnoj aktivnosti, ali unatoč tome treba vježbati redovito i svakodnevno.
Za stariju dob idealne su vježbe relaksacije, koordinacije, spretnosti i ravnoteže a manje vježbe brzine i snage. Upravo u starijoj dobi vježbanje ima izuzetnu važnost, jer uz brojne korisne efekte prethodno navedene, dovodi do postizanja i održavanja više razine kvalitete života i samostalnosti.
Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
TEL. 048 625 033
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com.hr