16.8 C
Koprivnica
Subota, 28. rujna 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
croatia poliklinika

Koprivnička ginekologinja otkriva što je najvažnije znati kod planiranja trudnoće
K

U Croatia Poliklinici ginekologija i porodništvo važan su segment zdravstvene skrbi za pacijentice.

Ne propustite

Svaka žena barem jednom godišnje treba obaviti redovite ginekološke preglede. Ukoliko je žena u drugom stanju, potrebna joj je kvalitetna medicinska skrb i treba izabrati provjereni medicinski tim, koji će je voditi kroz trudnoću. Croatia Poliklinika renomirana je zdravstvena ustanova, gdje pacijentice imaju sve na jednome mjestu. Zahvaljujući vrhunskom timu liječnika i suvremenoj tehnologiji, u Croatia Poliklinici brzo i učinkovito se dijagnosticiraju bolesti i anomalije. Dunja Vrtiprah Buhinjak, dr.med., spec. ginekologije i porodništva, ispričala nam je kako se žene pripremaju za trudnoću, koliko pregleda treba obaviti te kako se pripremiti za porođaj.

Pripremite se za trudnoću

Trudnoća predstavlja specifično i zahtjevno stanje za organizam svake žene te je prije planirane trudnoće, osim pravilne edukacije, potrebna i priprema. Stoga, prije samog planiranja trudnoće, potrebno je obaviti redoviti ginekološki pregled. Ako nije učinjen, preporučuje se citološki uzorak za PAPA test.

Svakako je potrebno započeti primjenu folne kiseline od minimalno 400 mikrograma četiri mjeseca prije očekivane trudnoće pa sve do 12. tjedna trudnoće, a preporuča se i primjena omega 3 masnih kiselina“, kazala je dr. med. Vrtiprah Buhinjak iz Croatia Poliklinike u Koprivnici.

Također, ne smijemo zaboraviti brigu o pravilnoj prehrani i umjerenoj tjelovježbi, prekinuti konzumaciju alkohola i pušenja te smanjiti unos kofeina. Ginekologinja upozorava kako pretilost i pretjerana mršavost mogu biti zapreka pri začeću te je u pojedinim slučajevima potrebna i nutricionistička pomoć. No, i muškarci se trebaju usmjeriti na zdraviji način i stil života te promjenu životnih navika.

Dunja Vrtiprah Buhinjak, dr.med.spec.

Kada ići na ginekološki pregled?

Ukoliko sumnjate na trudnoću, izostala vam je menstruacija i imate pozitivni kućni test, potrebno se javiti na pregled ginekologu. „Prvi pregled preporuča se između 6. i 8. tjedna trudnoće, a u slučaju bolova ili krvarenja te prethodno rizične trudnoće pregled je potrebno obaviti i ranije. Kod nejasne ili vrlo rane trudnoće, koju ne možemo potvrditi ultrazvučnim pregledom, na indikaciju ginekologa potrebno je iz krvi učiniti beta HCG, koji ima dinamiku porasta tako da se njegova vrijednost udvostručuje svakih 48 sati“, objasnila je ginekologinja Vrtiprah Buhinjak.

Ultrazvučni pregledi su neizostavni segment praćenja trudnoće, stoga je Croatia Poliklinika opremljena suvremenom ultrazvučnom tehnologijom kako bi pacijenticama pružila individualni pristup. Takvi pregledi utvrđuju trajanje trudnoće, broj plodova te potvrđuju srčanu aktivnost ploda.

Redoviti pregledi u trudnoći provode se svakih četiri do pet tjedana, a u slučaju blizanačke ili rizične trudnoće i češće. Osim inicijalnog određivanja krvne grupe te seroloških rutinskih testova, potrebno je učiniti laboratorijske pretrage koje uključuju krvnu sliku, vrijednost glukoze u krvi natašte, hormon štitnjače te urinokulturu, a na indikaciju ginekologa i ostale laboratorijske pretrage. Najkasnije do 16. tjedna trudnoće potrebno je učiniti cervikalne briseve na najčešće bakterijske uzročnike (Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis, aerobi i anaerobi) kako bi se prevenirao rizik prijevremenog porođaja, a najkasnije do 28. tjedna trudnoće poželjno je rutinski učiniti OGTT test opterećenja glukozom i na taj način isključiti gestacijski dijabetes. Prilikom svakog posjeta u trudnoći potrebno je izmjeriti krvni tlak, postojanje proteina u urinu kao i prirast tjelesne težine“, rekla je ginekologija.

Što su prenatalni testovi

U Croatia Poliklinici ginekologija i porodništvo važan su segment zdravstvene skrbi za pacijentice. Stoga su dostupni i neinvazivni prenatalni testovi (NIPT), a danas je moguće već od 9. tjedna trudnoće, s visokom osjetljivošću, otkriti najčešće kromosomopatije ploda te spol djeteta.

Osim NIPT-ova dostupan je i kombinirani probirni test koji uključuje nuhalni nabor ultrazvučno izmjeren od strane ginekologa između 11. i 14. tjedna trudnoće uz laboratorijske vrijednosti iz krvi trudnice PAPP-A i B HCG, a kao važan parametar uzima se i dob trudnice. U slučaju visokog rizika, neinvazivne prenatalne testove potrebno je dopuniti invazivnim, biopsijom korionskih resica (CVS) ili ranom amniocentezom. Neki od navedenih prenatalnih testova potrebno je nadopuniti ultrazvučnim pregledom između 18. i 22. tjedna trudnoće, popularno zvanog ‘anomaly scan’, pregled svih organskih sustava s ciljem otkrivanja razvojnih anomalija ploda. Također, mjerenje duljine vrata maternice omogućuje nam moguću pravovremenu prevenciju prijevremenog porođaja“, opisala je dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Croatia poliklinika u Koprivnici

Praćenje trudnoće

Ultrazvučni pregledi u trećem tromjesečju trudnoće važni su zbog praćenja pravilnog prirasta težine ploda kao i količine plodove vode. „Bris rodnice i perineuma na beta hemolitički streptokok grupe B potrebno je učiniti najranije šest tjedna prije planiranog porođaja kako bi se prilikom porođaja prevenirala novorođenačka infekcija“, objasnila je dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Pregledi u trudničkoj ambulanti bolnice u kojoj se planira porođaj mogu se planirati nakon 35. tjedna trudnoće. Dakako, kako bi pacijentica imala što lakši i bezbolniji porođaj, važna je mentalna i psihička priprema trudnice, kao i podrška partnera i obitelji, koji su izuzetno značajni i u postporođajnom razdoblju.

Priprema, redoviti pregledi i stručno vođenje ključni su za očuvanje zdravlja majke i djeteta. Uz tehnološki napredak i dostupnost prenatalnih testova danas možemo pružiti bolju skrb nego ikad prije. Važno je stvoriti okruženje u kojem se svaka trudnica osjeća podržano i informirano. Zajedničkim naporima ginekologa, partnera i same trudnice, trudnoća može biti predivno iskustvo koje vodi rođenju zdravog djeteta“, zaključila je dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Renomirana zdravstvena ustanova

Croatia Poliklinika je prepoznata kao mjesto vrhunske preventivne medicine, gdje se dijagnoza postavlja brzo i pouzdano, a vrhunskom medicinskom timu na raspolaganju je najsuvremenija medicinska oprema današnjice.

Poliklinika je, osim u Koprivnici, prisutna u Zagrebu, Puli, Varaždinu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Splitu i Dubrovniku. Tijekom godina postala je značajan ulagač u privatno zdravstvo najviših standarda u Hrvatskoj, a samo u posljednje tri godine u ovaj je sektor uloženo gotovo 20 milijuna eura. O zadovoljstvu i kvaliteti usluga iz čak 22 medicinska područja govori brojka od 75 tisuća zadovoljnih pacijenata diljem Hrvatske.

Više informacija o dostupnim uslugama možete pronaći na internetskoj stranici Croatia Poliklinike.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Elitna liga

FOTO/VIDEO Jembrovčani utrljalji sol na legradsku ranu, razbili ih 0:6. Starigrad našao formulu za pobjedu!

U subotu se u pravilu igra tek nekoliko utakmica u svakoj od županijskih nogometnih liga, a tako je bilo...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×