15.7 C
Srijeda, 8. svibnja 2024.
PRVA HNL

Laušićevom utakmicom života i pogotkom Mlinarića Slaven Belupo dobio Hajduk pred punim Apašom
L

Glavni sudac utakmice bio je Fran Jović, a njegovi pomoćnici Luka Pušić, Jerko Crnčić i Patrik Kolarić. U VAR sobi bili su Ante Čuljak i Igor Krmar.

Tamo gdje igra Hajduk, ima i puno navijača, posebice kada Torcida slavi rođendan. Tristotinjak karata za gostujuću tribinu Gradskog stadiona Ivan Kušek Apaš prodano je u jednome danu, dok je ispred koprivničkog sportskog zdanja bilo mnoštvo navijačica i navijača koji su došli pogledati ogled 14. kola Prve HNL između Slaven Belupa i, dakle, Hajduka.

Ni jedni ni drugi nisu u osobito dobroj formi. Niz momčadi Zorana Zekića proteže se tamo do prvoga kola, što je posljednjih tjedana istaknuto milijun puta. Splićani, pak, s Jensom Gustafssonom na klupi također ne proživljavaju savršen period. Tri uzastopna kola nisu ostvarili pobjedu.

Zekić na konferenciji za medije, na kojoj su mu pitanja postavljali i studenti Sveučilišta Sjever, nije znao koje će igrače izvesti na travnjak Apaša. Na kraju, odlučio se na vratara Čovića, Zirduma i van Bruggena na stoperskim pozicijama, na desnome boku bio je Bogojević, a lijevom nominalno stoper Soldo. Zadnji vezni bio je Marina s mrvicu ofenzivnijim Caimacovom uz sebe. Velika gužva bila je na središnjici travnjaka, s obzirom na Glavčića i Laušića koji su bili iza Krstanovića. Zapata se izvlačio na lijevu stranu.

Švedski strateg postavio je Kalinića među vratnice, Lovrencsicsa i Melnjaka na bokove, između kojih su bili Elez i Katić. Atanasov, Kačaniklić i Fossati činili su vezni red iza Ljubičića, Livaje i Sahitija.

Glavni sudac utakmice bio je Fran Jović, a njegovi pomoćnici Luka Pušić kao prvi, Jerko Crnčić kao drugi i Patrik Kolarić kao treći pomoćni. U VAR sobi bili su Ante Čuljak i Igor Krmar.

Utakmica života Marina Laušića

Muče se Farmaceuti ove sezone s realizacijom, nije tajna. Zekić je više puta rekao kako je uvjeren da će, kada se jednom otvori, i bodovi doći. A danas se otvorilo. Odmah, u drugoj minuti.

Dugu loptu preglavao je Zapata, hajdučka obrana ostala je s trojicom igrača, do nje je došao Laušić. Zamahnuo je veznjak i neobranjivo pogodio kut Kalinićevih vratiju. Pokazale su tribine Apaša u tome trenutku kako na njihovim sjedalicama nisu samo oni koji bodre Bile. 1:0.

Početnih dvadesetak minuta Hajduk je dominirao u posjedu. Tražio se, dakako, Livaja koji je svojim loptama upošljavao suigrače. S druge strane, Slaven je pokušavao okomito i brzo izaći na suparničku polovicu, ponajprije preko Krstanovića koji je odlagao lopte Laušiću i Glavčiću, nakon čega su oni najčešće tražili Zapatu na lijevoj strani. Ondje je, pak, bilo dosta prostora jer je Lovrencsics odlazio naprijed, ostavljajući stranu nedovoljno branjenom.

Ništa konkretno gosti nisu uspijevali stvoriti. Kružili su oko kaznenog prostora domaćina, ubacivali, podvaljivali. Zadovoljno je, mislimo, sve to Zekić promatrao, dok su se njegovi puleni branili u niskome bloku, zgusnuvši sredinu.

S druge strane, Laušić je igrao utakmicu života. U 35. minuti uvukao se u hajdučki kazneni prostor. Ponovno, obrana nije bila dovoljno konkretna u njegovu zaustavljanju. Laušić je, inače, rođeni Splićanin koji je nastupao za mlađe uzraste Hajduka. Godine 2019. preko Solina došao je u Slaven, a u srpnju potpisao prvi profesionalni ugovor s koprivničkim prvoligašem. Probio se tako do peterca, dao klasičnu povratnu na peterac, a ondje se nalazio tko drugi doli Krstanović. Nije imao težak zadatak gurnuti loptu u mrežu pokraj reprezentativnog čuvara mreže. Slaven Belupo imao je pomalo nestvarnih 2:0.

Do kraja prvoga dijela iščekivali smo Jovićev znak nakon konzultacije s VAR sobom, što je, poslovično, trajalo. Udarac u skoku dobio je Krstanović. Držao se, od danas treći najbolji strijelac HNL-a u povijesti, za lice. Ali, ništa dosuđeno nije, za razliku od situacije par trenutaka kasnije kada je Katić dobio žuti karton zbog udarca laktom napadača Farmaceuta.

Prije no što je Zekić, ne sumnjamo, jako zadovoljan, s ekipom otišao u svlačionicu, Laušić je opet napravio pomutnju proguravši loptu pokraj dvojice igrača Hajduka u središnjem krugu. Proslijedio ju je do Zapate koji je pred konačni zvižduk tukao pored vratnice.

Fenomenalna utakmica na Apašu

Prvi pokušaj u nastavku bio je onaj Marine. Udarac volejom otišao je daleko od cilja. Uslijedile su prijetnje bivših igrača Slavena. Prvo je iz daljine pucao Katić, onda je Melnjak nakon ubačaja ciljao prvi kut. Dok je prvospomenutog karijera od Slavena do Hajduka vodila preko škotskih Rangersa, drugi je nosio dres Lokerena, Neftchija, Domžala, Rizespora i reprezentacije.

Da je Livaja strašan igrač dokazuje iz utakmice u utakmicu. Osim što kreira, itekako može i zabiti. Tako je u 66. smanjio vodstvo domaćina. Pred samim se Čovićevim vratima savršeno zagradio, onemogućio Zirduma u oduzimanju lopte, koju mu je glavom spustio Katić, i bez problema zatresao mrežu pokraj nemoćnog vratara. 2:1.

Dvadesetak minuta prije kraja, Torcida je bakljadom proslavila 71. rođendan. Utakmica je nakratko zaustavljena.

A kada je nastavljena, nastavljena je novim opasnošću kreiranom od strane Livaje. Pronašao je prostora pored Bogojevića pa pucao iz dosta teškoga kuta. Čović je intervenirao, odbio loptu u napućenu sredinu gdje nitko do nje, osim Marine, nije uspio doći. Rezultat se nije promijenio.

Valja istaknuti kako je Gustafsson, ubacivši Dimitrova u zadnju liniju, prebacio 194 centimetra visokog Katića u vrh napada kako bi dobio na skok-igri.

Posljednjih 15-ak minuta dobio je, između ostalih, i Zvonarek, desetka koju su posljednjih tjedana mučile ozljede, o čemu je govorio i Zekić. Podsjetimo, jedan od najvećih talenata koprivničkog kluba godinama unatrag potpisao je ugovor s minhenskim Bayernom, ali je ostao na posudbi u matičnom klubu.

Oslobodivši se pritiska, Slaven je počeo opasno prijetiti. Desna strana bila je fokus Zekićevih igrača. Probio ju je tako u 84. minuti Bosec, igrač koji je priliku dobio u nastavku. Imao je bočni igrač prostora koliko želi. A u takvoj situaciji nije imao problem poslužiti Mlinarića, kojega je Zekić ubacio umjesto Laušića. Dečko iz Sigeca od bloka zabio je za 3:1.

Ni tu nije bio kraj uzbuđenjima. Jer, u 86. minuti u strijelce se upisao i Biuk, igrač za kojega kažu kako drugačije udara loptu, čime se želi apostrofirati njegov talent. Iako je pokazao veliko srce potpisavši se na dres čijom je prodajom osmogodišnji Leon Šprem dobiti novac potreban za operaciju srca, svejedno je zabio za smanjenje vodstva. 3:2.

Bili su i na korak do potpunog poravnanja. Čovićeva se mreža zatresla u drugoj minuti sudačke nadoknade. Tribine – valja priznati, i domaći i gostujući dio – slavile su treći pogodak Splićana. No, Jović je pokazao drugačije. Pokazao je na prekršaj u napadu.

Pokušao je Livaja još jednom, ali čak ni njegova individualna kvaliteta ovoga puta nije dovela do poravnanja.

Slaven Belupo proslavio je drugu ovosezonsku pobjedu u prvenstvu, prvu nakon Dinama u davnom prvom kolu i prvu sa Zekićem na klupi. Time su Farmaceuti došli na okruglih deset bodova.

PhotoWalk by Hoyka

FOTO U Ludbregu održana foto radionica, Hoyka: “Posebno me veseli što se to povezivanje u Ludbregu dogodilo na visokoj skali, između država”

Grad Ludbreg postao je na jedan dan veliki fotografski set jer su ondje, pod vodstvom renomiranog zagrebačkog fotografa Damira...